Vücuttaki parazitler: bir kişinin içindeki yasadışı sakinler

Bir insan hayatı boyunca vücuda yerleşme eğiliminde olan parazitlerle çevrilidir.

İnsan vücudunda 250'den fazla çeşitli parazit türü hayatta kalabilir! Dünya Sağlık Örgütü'nün aktardığı istatistiklere göre, yaklaşık 4, 5 milyar insana parazit bulaşmıştır ve bu rakam sadece "Üçüncü Dünya" ülkelerinin sakinlerini değil, tüm Avrupa sakinlerinin% 30'undan fazlasının taşıyıcı olduğu tespit edilmiştir. Bir kişi huzur içinde yaşayabilir ve davetsiz misafirlerin vücuduna çoktan yerleşmiş olduğundan bile şüphelenemez. Öyleyse belki de sorunlu olmadıkları için güvendeler? Ancak bu görüşü dikkate alarak bile, parazitleri tanımlayabilmek, türlerini belirleyebilmek ve parazitozların nasıl tedavi edildiğini ve neye dikkatsizliğin dönüşebileceğini bulmak gerekir.

Parazitler neden başlayabilir?

Parazitler insan vücudunda nasıl ortaya çıkıyor, sonuçta havadan gelemezler? Aslında, enfeksiyon mekanizması basittir - çoğu zaman yıkanmamış eller, larvaların gastrointestinal sisteme (gastrointestinal sistem) girdiği, başarılı bir şekilde yetişkinlere dönüştükleri ve insan vücudunda kaldıkları yerden, güvenli bir şekilde her şeyi yutan enfeksiyonun nedeni haline gelir. içinde en değerlidir: vitaminler ve mineraller . . .

En yaygın enfeksiyon nedeni yıkanmamış ellerdir.

Bazı durumlarda, parazit bir kişiye cinsel temas yoluyla ulaşır. Böylece, trichomoniasis, pinworms ve ploshchitsy (popüler olarak - kasık biti) ile enfekte olabilirsiniz. Evcil hayvanlardan ve kişisel hijyen maddelerinden (el bezleri, havlular) bulaşma riski yüksektir.

Vücuttaki parazitlerin nedenlerinin oldukça sıradan olduğunu görmek kolaydır. Çoğu durumda, enfeksiyon cinsel yolla bulaşmadığı sürece çocuklar enfekte olur.

Sebeplerini anladık, şimdi vücuttaki hangi parazit belirtilerinin size tedaviye başlamanız gerektiğini söyleyeceğini öğreneceğiz.

Vücuttaki parazitlerin varlığı nasıl belirlenir?

"Komşuların" hayati aktivitesi asemptomatik ise, o zaman insan vücudundaki bazı parazit belirtileri, özel teşhis olmaksızın yine de tespit edilebilir. Bu işaretler şunları içerir:

 • Şişkinlik;
 • Şişkinlik;
 • Kabızlık;
 • Genel halsizlik, çünkü vücut önemli maddeleri almaz ve onlara parazit sağlar;
 • Kadınlarda beyaz akıntı trichomoniasis'i gösterir;
 • Çocuklarda gelişimsel gecikme;
 • Deride alerjik döküntü ve dermatit görünümü;
 • Uzun süreli enfeksiyonla birlikte zihinsel yorgunluk.
Parazitlerin varlığını belirlemenin şartlı olarak mümkün olduğu bir dizi işaret

Bu işaretler, parazitlerin varlığının yalnızca dolaylı göstergeleri olsa da, tam bir teşhis için güçlü bir neden olabilirler.

Klinik teşhis

Uzun yıllar boyunca, insan vücudundaki parazitlerin teşhisi, yalnızca yuvarlak kurt yumurtalarının varlığı için dışkı analizi ile sınırlıydı. Bu yaklaşım, enfeksiyonun yalnızca hastalığın son aşamasında belirlenmesini mümkün kılmıştır. Şu anda teşhis önemli ölçüde gelişmiştir. Vücuttaki parazitleri tanımlamak için günümüzde bu tür araştırmalar kullanılmaktadır:

 • ELISA veya enzime bağlı immünosorbent deneyi. Karşılık gelen antikorların varlığını tespit etmenize olanak sağlar;
 • Kan tahlili;
 • ART - bitkisel rezonans testi;
 • Biorezonans tedavisi.

Özel klinikler, parazitoz teşhisi için giderek daha fazla yeni yöntemler, cihazlar sunmaktadır, bu nedenle tavsiye için bir immünologa danışmak çok önemlidir. Uzman size vücudu parazitlere karşı en bilgilendirici şekilde nasıl kontrol edeceğinizi söyleyecektir.

Parazitlerin varlığını zamanında tespit etmek çok önemlidir, vücutta uzun süre kalmaları insan yaşamı üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Enfeksiyonun ölümcül olduğu sık durumlar vardır.

Parazitler için periyodik kan testleri, onları erken bir aşamada tespit etmeye yardımcı olacaktır.

Tüm parazitler insanlara zararlı mı?

Son zamanlarda bilim adamları, otoimmün bozuklukların parazitik solucanların hayati aktivitesi ile ilişkisini incelemeye başladılar. ABD'li araştırmacıların ulaştığı sonuçlar şok oldu!

İnsan vücudunda yaşayan parazitlerin de bağışıklık sistemini uyararak faydalı olabileceği ortaya çıktı.

Yüzyıllar boyunca, insanlar parazitlerle bir arada yaşadılar ve belirli bir simbiyoz oluşturdular. Artık enfekte olan insan sayısı önemli ölçüde düştüğüne göre, insanlar otoimmün hastalıklara karşı daha duyarlı.

İnsan vücudundaki faydalı parazitler, kendi bağışıklık düzenlemesini harekete geçirir, bunun sonucunda konakçı çift koruma alır. Böylece bağırsak kurtları vücuttaki iltihaplanma süreçlerini baskılayabilir. Bu ilişkiyle ilgili araştırmalar bu güne kadar devam ediyor. Başka ne gibi keşifler getireceklerini tahmin etmek imkansız.

Parazit türleri

İnsan vücudundaki tüm parazitler, vücut üzerindeki etkilerinin doğasına göre şartlı olarak alt gruplara ayrılır. İnsan vücudundaki parazit türleri ile insan vücudundaki parazitlerin semptomları ve tedavisi:

İnsanlardaki parazitlerin adı Zararlı etkiler Semptomlar Vücuttaki parazitler nasıl öldürülür? Enfeksiyon mekanizması
Helmintler Bağırsak mikroflorası üzerinde iç karartıcı etkileri vardır. Metabolizmayı bozun ve besinlerin emilimini önleyin. Deri döküntüsü, genişlemiş lenf düğümleri, karaciğer ve dalak, sarılık, ateş. Tedavi için bir dizi özel antelmintik ilaç kullanılır. Hayvanlarla yakın temasın bir sonucu olarak gıda, ortak hijyen öğeleri yoluyla.
Yuvarlak kurt Bağırsaklarda, safra kesesinde ve akciğerlerde bir takım hastalıkların gelişmesine neden olurlar. Düşük dereceli ateş, ishal (ilk aşamada), kuru öksürük, akut alerjik reaksiyonlar. Parazitler vücutta çoğalamadıkları için bir yıl sonra kendiliğinden ölürler. Tedavide antihelmintik ilaçlar kullanılmaktadır. Yetersiz hijyen nedeniyle.
Mantarlar Onkolojik hastalıklar için tetikleyici olabilirler. Mukoza zarında beyaz plak, ciltte kızarıklık ve soyulma, etkilenen bölgede kaşıntı. Tedavi, mantarın bulunduğu yere bağlıdır. Mantar ilaçları merhemler, ilaçlı şampuanlar ve özel tedavi solüsyonları şeklinde gelir. Ortak öğeler aracılığıyla iletilir. Enfekte olanların sağlıklı alanları etkilenir.
Pinworms Bağırsaklar üzerinde zararlı bir etkisi vardır. Anal bölgede kaşıntı, alerji, bulantı ve kusma. Antelmintik ilaçlarla tedavi edilir. Yiyeceklerle birlikte kişisel hijyene uyulmaması.
Giardia Ev sahibinin karaciğerini etkiler. Sindirim bozuklukları, periyodik ateş, ishal. Enzim preparatları, kolleretik, antibiyotikler. Antihistamin tedavisi. Ev eşyaları ve yiyeceklerle.
Klamidya Diyabet ve kısırlığın gelişmesine katkıda bulunurlar, karaciğeri tahrip ederler ve pankreası etkilerler. Kadınlarda neredeyse asemptomatiktir - idrara çıkma daha sık hale gelebilir. Erkeklerde idrar yaparken üretrit, beyaz akıntı ve ağrı şeklinde kendini gösterir. AntibiyotiklerCinsel partnerin tedavisi zorunludur. Korunmasız cinsel ilişki. Nadiren - kişisel hijyen maddeleriyle.
Trichomonas Ağız boşluğunu etkiler, genitoüriner sistem ve bağırsakların işleyişinde bozukluklara neden olurlar. Ev sahibinin damar sistemi de acı çekiyor. Onkolojiyi provoke edebilir. İdrar yaparken kesilir, kadın ve erkeklerin dış genital organlarından köpüklü akıntı. Antibiyotikler, immünomodülatörler, enzimler. Lokal harici tedavi: vajinal sanitasyon fitilleri olan kadınlar, antiseptik solüsyonlu erkekler. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon.
Toksoplazma Mukoza zarlarını etkiler, genitoüriner sistem ve bağırsakların işleyişinde bozukluklara neden olur. Uzun vadeli "birlikte yaşama" zihinsel gerilikle doludur. Asemptomatiktir veya çeşitli hastalıklar gibi gizlenmiştir. Tam bir inceleme ile ortaya çıkar. Etiyotropik tedavi, immünomodülatörler, antihistaminikler, toksoplazmoterapi. Et ve sebzelerle. Hamile bir kadına enfeksiyon bulaştığında, bebek rahimde enfeksiyon kapar. Yerli kedilerden enfeksiyon.
Fasiyoliyaz Hepatite neden olur ve alerjik reaksiyonlara neden olur. Genel halsizliğin arka planında ortaya çıkan alerji semptomları. Kronik form, karaciğerde ağrı ile karakterizedir. Antihistaminikler, kalsiyum klorür. Komplikasyonlar gelişirse, hepatit tedavi edilir. Et, yıkanmamış otlar ve işlenmemiş suyla.

İnsan vücudundaki bu parazit listesi, ne zaman tıbbi yardım almanız gerektiğini bilmenize yardımcı olacaktır. Bir bulaşıcı hastalık uzmanı, insan vücudundaki parazitin türüne bağlı olarak tedavi önerecektir. Bir doktorla randevunuzu ertelememeli ve komplikasyonları beklememelisiniz - herhangi bir hastalığın ilk aşamada tedavisi daha kolaydır.