Vücudun parazitlerden tedavisi, alternatif yöntemler ve ilaçlar

insan vücudundaki parazitik mikroorganizmalar

Helmintler, bakteriler ve protozoalar her köşede bir insanı bekliyor. Bu hastalıklar genellikle vücudun sağlığını ve durumunu olumsuz etkiler, bu nedenle tedavi ve önleme yapılması zorunludur.

Patojenik bakterilerden helmintlere kadar birçok parazit insan vücudunda yaşayabilir. Bu tür "misafirler" pek çok soruna neden olur: vitaminleri, vücuttan besinleri emer, hücreleri yok ederler, böylece hasta kilo verir, solgunlaşır, zayıflar ve daha pek çok hoş olmayan sonuçlar alır.

Ancak günümüzde tüm bu parazitler vücuttan kolaylıkla atılabilmektedir. Bunun için halk yöntemleri, uyuşturucu tedavisi ve tabii ki önleme var.

Geleneksel yöntemler

Paraziter enfeksiyonların geleneksel tedavi yöntemleri doğal armağanlara dayanır. Eski zamanlardan beri insanlar sağlıklarını şifalı bitkilerle geliştirdiler. Bazı bitkilerin antimikrobiyal ve antelmintik özellikleri olduğundan bazı tariflerin etkisi gerçekten de doğrulanmıştır.

Tarif numarası 1 Adaçayı çayı

Adaçayı, antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve tentürleri genellikle antibiyotik olarak kullanılmıştır. Çay için 1 çorba kaşığı kurutulmuş adaçayı ve aynı miktarda ahududu yaprağı ve papatya çiçeğine ihtiyacınız olacak. İkinci bileşenler, parazitlerin insan vücudunda neden olduğu iltihabı azaltmaya yardımcı olacaktır. Bitkisel karışımın üzerine yarım litre kaynar su dökün, yarım saat bekletin. Sonra bir elek veya tülbentten başka bir kaba dökün ve gün boyunca öğün aralarında kullanın.

Tarif numarası 2 Meşe kabuğu kaynatma

Bir başka güçlü antibiyotik bitkisi meşedir, çünkü bakteri ve protozoanın metabolizmasını engelleyen kabuk maddelerinde birikir. Et suyu için bir çorba kaşığı meşe kabuğu, bir çay kaşığı kurutulmuş kuşburnu, anaç, rengi bozulmayan ve kızamık gerekir. Bunların hepsini 600 ml su ile, tercihen bir termos içine dökün. Bir gece demlenmeye bırakın ve ardından tülbentten dökün. Bitmiş et suyu 2-3 gün saklanır, aç karnına ve yatmadan önce 100 ml'de içmeniz gerekir.

3 numaralı tarif Sarımsak tentürü

Soğan ailesinin tamamı, bakterileri, protozoayı ve hatta helmintleri öldüren doğal antibiyotik ajanlar olan fitocidlerin içeriğiyle ünlüdür. Rekor miktarda bu maddeler içeren sarımsak özellikle ayırt edildi. Sarımsak tentürü ilk olarak vücudu sağlıklı bir durumda tutmanın çok önemli olduğu Tibet rahipleri tarafından kullanıldı.

Klasik tarif

vücuttan parazitleri gidermek için sarımsak tentürü

Parazitler için sarımsak infüzyonu için klasik bir tarif için 1 litre votka ve bu sebzeden 10 diş alın.

Karanfilleri soyun, buhar banyosunda 10-15 dakika buğulayın ve ardından votkaya koyun, karanlık, serin bir yerde 6-7 ay bekletin.

Böyle bir tentür ile tedavi bir ay sürer, gevşek bir kahvaltı ve akşam yemeğinden sonra bir çorba kaşığı kullanmak gerekir.

Hızlandırılmış yol

Vücutta zaten parazitler varsa ve acilen oradan atılmaları gerekiyorsa yardımcı olacak hızlandırılmış bir tarif de var:

 • bir litre votka alın;
 • 15 diş sarımsak;
 • Elenmesi gerekmeyen 200 ml güçlü bir meşe kabuğu kaynatma maddesi (talaş ekleyin);
 • sarımsağı soyun ve buharda pişirin ve ardından bir kaşıkla yavaşça yulaf lapasına öğütün;
 • votka içine güçlü bir meşe kabuğu kaynatma dökün ve sarımsak püresi ekleyin;
 • bir hafta veya bir ay ısrar ediyorlar;
 • tentürü iyice çalkaladıktan sonra tülbentten başka bir şişeye dökün;
 • hafif bir kahvaltı ve akşam yemeğinden sonra da bir çorba kaşığı içilir.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, artan magnezyum ve selenyum içeriği nedeniyle, bu elementlerin insan vücudunda sindirildikten sonra aldığı helmintlerin büyümesini ve metabolizmasını olumsuz yönde etkiler. En fazla minerali içerdikleri için büyük ve olgun tohumları seçmek önemlidir.

Aç karnına, bir kaşık keten tohumu yağı ve ılık su ile bir çorba kaşığı tohum yiyin. Bundan sonra, birkaç saat kahvaltı yapamazsınız ve öğün lif bakımından zengin gıdalardan oluşmalıdır. Helmintiyaziyi iyileştirmek için tohumları en az bir ay tüketmeniz gerekir, çünkü bu yöntemin kümülatif bir etkisi vardır.

Anason tohumu tentürü

Anason tohumları antibakteriyel ve antihelmintik özellikler sergilemesine rağmen, bu tedavi yöntemi tadı nedeniyle spesifiktir, pek çok insan onu kullanmayı sevmez.

 1. Tentürü hazırlamak için 300 ml brendi ve votka, 100 gram anason tohumu alın.
 2. Baharatı durulayın, alkolü karıştırın.
 3. Tohumları birkaç saat 50 ml kaynar suyla dökün ve ardından suyla birlikte bir konyak ve alkol karışımına dökün.
 4. Bir ay ısrar edin ve yatmadan önce bir çorba kaşığı tüketin.

Evde tedavinin artıları ve eksileri

Geleneksel tedavi yöntemlerinin avantajları ve dezavantajları vardır, bu nedenle, parazitlerin atılmasına geçmeden önce, onlara aşina olmaya değer.

Haysiyet

insan vücudundaki parazitlerin tedavisi için şifalı bitkiler
 1. Halk ilaçlarının karaciğer ve böbrekler üzerinde çok daha hafif bir etkisi vardır.
 2. Ev ilaçları bazen ilaçtan daha ucuzdur.
 3. Çaylar, kaynatmalar ve infüzyonlar insan vücudunda yaşayan faydalı mikroflorayı öldürmez.
 4. Emziren anneler bebeğe zarar vermeyecekleri için bu şekilde tedavi edilebilir (alkol tarifleri hariç).
 5. Halk tarifleri kalbin çalışmasını engellemez, bu nedenle kalp hastalıkları olan insanlar tedavi için çay ve kaynatma kullanabilirler, ancak alkol ürünlerinden kaçınmak daha iyidir.

Dezavantajları

 1. İnsan vücuduna ciddi bakteriler (Staphylococcus aureus ve diğerleri) girdiyse, antibiyotik almak için hastaneye gitmelisiniz.
 2. Helmintiyazis ekinokok larvalarından veya tenyalarından kaynaklanıyorsa, kimyasalları ev ilaçları ile birlikte kullanmak en iyisidir.
 3. Hamile kadınlar halk tariflerini denememelidir.
 4. Bazı otlar, sarımsak tentürleri bağırsak ve mide ülseratif hastalıkları olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.
 5. Diabetes mellitus durumunda, bu yöntemler tedavi edilmemelidir çünkü pankreasın çalışmasını bozabilirler.
 6. Kansızlık ve vitamin eksikliği olan hastalar da bir doktordan ilaç almalıdır, çünkü bu durumda enfeksiyon çok çabuk ortadan kaldırılmalıdır.

İlaç tedavisi

Günümüzde çoğu ülkede tıp yüksek seviyededir, bu nedenle insan vücudunda parazitler varsa, ilaç tedavi yöntemlerini kullanmak en iyisidir. Bunun hem avantajları hem de dezavantajları vardır.

Haysiyet

 1. Hızlı etki.
 2. Parazitleri dışarı atmak için neredeyse% 100 garanti.
 3. 2-3 yaş arası çocukları tedavi etmek için kullanılabilir.
 4. Bir ilacı ayrı ayrı seçme yeteneği.
 5. Bir kişiyi tam olarak onlardan tedavi etmenize izin veren çeşitli parazit türleri üzerindeki etkisi.
 6. Doğru seçildiklerinde ciddi yan etkilere neden olmazlar.

Dezavantajları

parazitleri vücuttan uzaklaştırmak için haplar
 1. Bazı antibiyotiklerin karaciğer ve kalp üzerinde olumsuz etkisi vardır.
 2. Eski nesil antelmintik ilaçların toksik etkisi vardır.
 3. Kendi kendine ilaç seçimi genellikle komplikasyonlara ve disbiyoza yol açar.
 4. Bazı ilaçlar pahalıdır.

İlaç tedavisi için, garip semptomlar karışırsa (ani kilo kaybı, iştah bozuklukları, zayıf dışkı, mide bulantısı, şiddetli baş ağrısı veya baş dönmesi) bir uzmana danışmak zorunludur. İlaçları kendiniz seçmemelisiniz, çünkü tedavi hangi parazitin bulunduğu insan vücudunda yaşadığına bağlıdır.

Önleme

Elbette önleme, tedaviden çok daha iyidir, çünkü bazı basit kurallara uyarsanız, kendinizi ve ailenizi rahatsız edici paraziter hastalıklardan koruyabilirsiniz.

Örneğin, tüm ev halkına sokaktan sonra ellerini sabun ve suyla yıkamayı, hayvanlarla oynamayı, toplu taşıma araçlarını, parayla temas kurmayı öğretin. Sadece sabunlamak yeterli değildir, köpüğü iyice sürmeniz ve ardından ılık suyla durulamanız gerekir.

Ayrıca, basit önleme kişisel hijyendir: düzenli duş, yıkama, tuvaleti kullandıktan sonra elleri yıkamak. Ailede hayvanlar varsa şampuanla yıkanmalıdır çünkü bakteri, larva ve parazit yumurtaları yünlerinde yaşayabilir.

Ayrıca doktorunuzla konuşabilir ve helmintlerin ve bakterilerin düzenli olarak (üç ayda bir) önlenmesinde uygulanacak bir çare seçebilirsiniz. Bunun için genellikle azaltılmış dozlarda tedavi ilaçları kullanılır. Ayrıca ayda bir, evcil hayvanlara solucanlar için hap verilmesi gerekir.

Parazitler yaşamı ve sağlığı bozar, ancak iyileştirilebilirler. Bunun için ilaçları halk tarifleriyle birlikte kullanmak en iyisidir ve ayrıca herhangi bir önlemenin tedaviden çok daha iyi ve daha güvenli olduğunu unutmayın.