Helmintler insan vücudu için neden tehlikelidir?

Helmintler gezegenimizin en eski ve sayısız sakinleridir. Neredeyse her yerde yaşayabilecekleri bilinmektedir ve insan vücudu, çoğu için varoluş için en uygun ortamdır. Orada, parazit yalnızca dış etkilerden maksimum düzeyde korunmakla kalmaz, aynı zamanda büyümesi ve gelişmesi için gerekli besinleri de alabilir. Tüm helmintiyazların belirgin semptomları yoktur (aynı enterobiasis gibi): çoğu zaman bir kişi davetsiz misafirlerin vücudunda yaşadığından şüphelenmez. Bir parazit istilası nasıl tespit edilebilir?

Helmintler insan vücudu için neden tehlikelidir?

parazit için bir analiz yapmak için helmintin incelenmesi

Helmintlerin insan vücudunda uzun süre asemptomatik olarak yaşayabilmesine rağmen, bu onların hayati aktivitelerinin güvenli olduğu anlamına gelmez. Büyüme, gelişme ve ölüm sürecindeki tüm parazitler, vücudun hassaslaşmasına ve alerjik reaksiyonların gelişmesine katkıda bulunan bazı maddeleri salgılar. Bir kızarıklık, kaşıntılı cilt ve hatta anafilaktik şok, parazitik solucanların sonucu olabilir.

Ayrıca, birçok helmint, hastanın gastrointestinal sisteminde lokalizedir ve normal sindirim ve besinlerin emilimi süreçlerini bozar. Hasta, anemi gelişimi ile ilişkili olabilecek halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi ve baş dönmesi görünümünü not eder. Kırılgan tırnaklar, saçlar, kuru cilt ve mukoza zarları demir eksikliği, hipovitaminoz ve mineral bileşen eksikliğinin bir sonucu olabilir. Kronik ishalin arka planına karşı, bazı hastalar dehidratasyon geliştirir ve hatta hemoroid riskini artırır.

Birçok helmintin, gastrointestinal sistemin duvarı üzerinde mekanik bir etkisi vardır. Vantuzlar ve kancalar, ülseratif ve aşındırıcı değişikliklerin oluşumuna katkıda bulunan dokulara zarar verir. Helmintiyazisin arka planına karşı apendiküler sürecin iltihaplanmasının geliştiği bilinen vakalar da vardır.

Kimler test edilmeli?

Aslında herkes risk altında. Hemen hemen tüm insanlar et veya balık, sebze, meyve ve çilek yer, ayrıca kaynatılmamış su içer ve rezervuarlarda yüzer. Çocuklar bu konuda özellikle savunmasızdır: çoğunlukla helmint yumurtalarına sahiptirler. Yeni yürümeye başlayan çocuklar kirli oyuncakları ve diğer nesneleri ağızlarına sokma, başıboş ve evcil kedi ve köpeklerle kucaklaşma ve kişisel hijyen kurallarını ihlal etme eğilimindedir. Birkaç tür analiz vardır:

  • Önleyici analizler

    Amaçları, işaret yokluğunda bile parazit solucanların zamanında tespit edilmesidir. Yılda en az bir kez böyle bir sınava girilmesi tavsiye edilir.

  • Bariyer analizleri

    Helmintiyazisin insanlar arasında yayılmasını önlemeyi amaçlamaktadırlar. Bir çocuk okul öncesi eğitim kurumuna girdiğinde veya havuza giderken sertifika verilmesi zorunludur. Tıp ve beslenme çalışanları da benzer bir testten geçmelidir.

  • Endikasyonlara göre

    Helmintiyazisin gelişiminden şüpheleniyorsanız (epidemiyolojik geçmiş ve özel şikayetler), uzman belirli bir dizi çalışma önerir. Bu, hastalığı zamanında teşhis etmenizi ve tedaviye başlamanızı sağlar.

Helmint yumurtaları için analiz

Helmint yumurtalarını tespit etmek için oldukça popüler bir yöntem dışkı çalışmasıdır. Bu durumda ek bir hazırlık gerekmez: biyolojik materyali özel bir kavanozda toplamanız ve laboratuvara götürmeniz yeterlidir. Bununla birlikte, uzmanlar testi yapmadan önce herhangi bir antiparaziter ilaç almamanızı önermektedir: bu, testin doğruluğunu etkileyebilir. Yanlış pozitif ve yanlış negatif sonuçları hariç tutmak için analizin en az 3 kez sunulması gerektiğini de belirtmek gerekir. Bugün, helmint yumurtaları için dışkı çalışması, yavaş yavaş yerini daha yeni yöntemlere bırakıyor - kandaki belirli bir parazite karşı antikorların belirlenmesi.

Enterobiasis nasıl tespit edilir?

Enterobiasis, en yaygın helmintiyazlardan biridir ve kıl kurtları buna neden olur. Hastalık genellikle okul çocuklarında ve anaokullarında görülür, ancak yetişkinler de enfeksiyon riski altındadır. Hastalığın ana semptomu perianal bölgede şiddetli kaşıntıdır. Enterobiasis teşhisi, anüse yakın bölgeden smear veya kazıma alınarak yapılır. Bunun nedeni, patojenin dişisinin bağırsakları cilt kıvrımlarının yüzeyine yumurta bırakmak için terk etmesidir. İşlem, sabah tuvalete gitmeden ve yıkanmadan önce gerçekleştirilir, bu da doğru bir sonuç almanızı sağlar.

Ascariasis teşhisi

parazitin genetik materyalini tespit etmek için insan balgam ve dışkısının teşhisi

Yuvarlak kurtlar, vücut uzunluğu 40 santimetreye kadar ulaşabilen helmintlerdir. Sadece gastrointestinal sistemi değil aynı zamanda akciğerleri de etkileyerek vücutta dolaşabilirler. Balgam ve dışkı örnekleri araştırma malzemesi olarak kullanılabilir: parazitin genetik materyali içlerinde bulunur. Ayrıca, ascaris yumurtaları sıklıkla hastanın dışkısında bulunur. Bununla birlikte, en etkili teşhis yöntemi, hastanın kanındaki parazitik solucanın antijenlerine karşı spesifik antikorların saptanmasıdır.

Opisthorchiasis nasıl belirlenir?

Feline fluke, baskın karaciğer hasarı ile karakterize olan opisthorchiasise neden olur. Bu nedenle opisthorchus yumurtaları sadece dışkıda değil aynı zamanda duodenum suyunda da bulunabilir. Son yıllarda enzim immunoassay opisthorchia'ya karşı antikorları tespit etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca helmintler, az miktarda biyolojik materyalle bile etkili olan polimeraz zincir reaksiyonu kullanılarak tespit edilebilir.

Trikinozun tanımlanması

Trichinella, ağırlıklı olarak kasları etkileyen, ancak merkezi sinir sistemine geçerek geri dönüşü olmayan değişikliklere neden olan bir helminttir. Bu helmintiyazisin gelişmesinden şüpheleniliyorsa, daha önce bir kas biyopsisi yapılmış, ancak son yıllarda bunun yerini serolojik yöntemlerle almıştır. Hastanın kanında Trichinella'ya karşı antikorların saptanması tanı nedenidir.