İnsan vücudundaki parazitler fotoğraftaki semptomlar

parazitli karın ağrısı

Bir kişinin iç organlarını etkileyen solucan türlerine helmintler (solucanlar) denir. İstatistiklere göre, bugün toplam nüfusun yaklaşık% 30'u helmintik istilaya duyarlı. Vücudu zehirleyen solucanlar vücudun herhangi bir yerine bulaşabilir. Bu sadece helmintleri tetikleyebilecek hastalıklar için tehlikeli değildir. Vücuttaki varlıkları ölümcül olabilir.

Bugüne kadar, helmintiyaz sadece ilaçlarla değil aynı zamanda halk ilaçlarıyla da tamamen tedavi edilebilir. Her türün kendi tedavi yöntemleri vardır. Bu nedenle, zamanında önlem almak için solucan türlerinin yanı sıra parazitik bir enfeksiyonun semptomlarını bilmeye ve anlamaya değer.

Helmintiyazisin sınıflandırılması

Parazitik kurtlar iki büyük gruba ayrılır: bağırsak ve doku.

İlk türler doğrudan bağırsaklarda yaşar. Bu grup şunları içerir:

 • yuvarlak kurtlar ve kıl kurtları;
 • kancalı kurtlar ve lamblia;
 • kırbaç kurtları ve cüce tenyaları;
 • sığır tenyası ve geniş tenya;
 • domuz tenyası.

Doku kurtları, insan vücudunun herhangi bir organında yaşayabilir ve yıllarca parazitlenebilir. Bunlar şunları içerir:

 • sistiserkus ve trematodlar;
 • trichinella ve hepatik fluke;
 • echinococcus ve alveococcus.

Yuvarlak kurt

Bir yetişkinin veya çocuğun ince bağırsağında yaşayan en yaygın ve aldatıcı solucan türleridir. Bu tür helmintlerle enfeksiyona askariazis denir.

yuvarlak kurtlar neye benziyor

İşgalin ilk günlerinde kişi göğüs bölgesinde halsizlik, sinirlilik, ateş, nefes darlığı, öksürük ve ağrı hissetmeye başlar. Bu tür semptomlar, helmintlerin başlangıçta solunum sistemini etkilediği gerçeğiyle doğrulanır.

Enfeksiyon, doğrulanmamış kaynaklardan, kötü işlenmiş taze meyve ve sebzelerden elde edilen işlenmemiş suyun içilmesinden kaynaklanabilir. Yaz aylarında askariazis riski artar.

Pinworms

Bağırsaklara yerleşen küçük helmintler enterobiasis adı verilen bir hastalığa neden olur. Solucanlar yumurtalarını anal bölgeye bırakır. Yumurtlayan yumurtalar larvalara dönüşür ve vücuda ancak ağız boşluğundan tekrar girebilirler.

kıl kurtları insan vücudunda nasıl görünür

Yeniden enfeksiyon, enterobiasis hastası bir kişinin kirli ellerinin yediği gıda ile teması sonucu oluşur. Enfeksiyon belirtileri arasında anüs çevresinde kaşıntı ve sinirlilik artışı yer alabilir.

Önemli! Hastalık insanlar tarafından taşınır.

Kancalı kurt

Kancalı kurt enfeksiyonu enfeksiyonu, bu tür solucanların larvalarının yaşadığı yerle temas halinde hasarlı cilt yoluyla meydana gelir.

kancalı kurtlar insan vücudunda nasıl görünür

Kancalı kurtlar bağırsaklara girmeden önce yuvarlak kurtlarla aynı yolu takip ederler.

Belirtiler arasında öksürük, alt karın ağrısı, mide bulantısı ve dışkı rahatsızlığı yer alır. Bu tür helmintiyazis anemiye neden olabilir.

Giardia

Giardiasis, tırnak ve diğer nesneleri (kurşun kalem, kalem) ısırma alışkanlığı olan kişilerde ilerler. Enfeksiyon, kalitesiz su içilmesi, yıkanmamış ürünler, larvaların olabileceği yerlerde kirli çamaşırlarla temas ve hastalığın taşıyıcısı durumunda da ortaya çıkabilir.

insan vücudunda lamblia neye benziyor

Enfeksiyon belirtileri arasında gevşek dışkı ve alt karın ağrısı sayılabilir.

Vlasoglava

Trichocephalosis, kamçı kurt larvaları ile enfeksiyon sırasında ortaya çıkar. İşlenmemiş meyve ve sebzelerle birlikte içeri giriyorlar. Kirli eller ve su da vektörlerdir.

kırbaç kurtları insan vücudunda nasıl görünür

İstilaya akut karın ağrısı, ishal ve iştah azalması eşlik eder. Enfeksiyon belirtileri genellikle apandisit belirtilerine benzer.

Cüce tenya

Solucanla enfeksiyon, yalnızca kirli eller ve yıkanmamış yiyecekler yoluyla meydana gelmez, aynı zamanda böcekler de taşıyıcı olabilir.

Cüce tenya bağırsakları ve karaciğeri etkiler, iltihaplanma ve zehirlenmeye neden olur.

insan vücudunda bir cüce tenyası neye benziyor

Hymenolepiasis'e disbiyoz, iştahsızlık, artan susuzluk, artan yorgunluk ve sinirlilik eşlik edebilir.

Sığır tenyası

Kalın bağırsağı parazite eden en tehlikeli solucan türlerinden biri.

insan vücudunda sığır tenyası neye benziyor

Yetişkin bir solucan birkaç metre uzunluğa ulaşır. Birey, tüm besinleri insan vücudundan alır ve şiddetli sarhoşluk yaratır.

İstilanın belirtileri:

 • ishal ve karın ağrısı;
 • kusma ve mide bulantısı;
 • huzursuz uyku;
 • baş dönmesi ve bayılma.

Teniarinhoses hastalığı riski, sığır tenyası larvaları ile kirlenmiş, yetersiz işlenmiş sığır eti yerken ortaya çıkar.

Geniş şerit

Difillobotriyazisin nedeni, kötü işlenmiş balık ürünleri ve havyarın tüketimidir.

Hastalığa neden olan solucan en büyüklerinden biridir ve on metreye ulaşabilir.

insan vücudunda geniş bir tenya neye benziyor

Enfeksiyonun belirtileri alt karın bölgesinde şiddetli ağrı ve anemidir.

Domuz tenyası

Bu tür helmintlerle enfeksiyon insanlar için son derece tehlikelidir. Yeterince pişirilmemiş domuz eti yemek Finlerin vücuda girmesine ve yetişkin olmasına neden olabilir.

insan vücudunda domuz tenyası neye benziyor

Domuz tenyasının gövdesinden, sözde bölümler periyodik olarak ayrılır, bu da vücudu anüs yoluyla veya dışkı ile çevreye girerek kendi başına bırakabilir. Tenyazis belirtileri, sığır tenyası enfeksiyonuna benzer.

Cysticerki

Domuz eti tenyası segmentinin ürünü olan bir tür doku kurdu. Tenya yumurtası içeren bölümler dış ortama girer ve vücuda dış çevresel nesneler yoluyla yeniden girebilir ve sistiserkoz gelişimini tetikleyebilir.

İnsan vücudundaki karaciğer fluke neye benziyor

Parazitler kaslarda, miyokardda ve hatta beyinde yerleşir.

Önemli! Organları sıkıştırarak iltihaplanmalara neden olurlar.

Hepatik fluke

Opisthorchiasis, karaciğer kelebeği larvalarının enfekte balıklarla birlikte insan vücuduna yutulması sonucu oluşur.

insan vücudunda sistikerkus neye benziyor

Opisthorchiasis varlığının belirtileri:

 • mide bulantısı;
 • ishal;
 • vücudun her yerinde ağrılar;
 • alerji oluşumu.

Daha ciddi semptomlar kroniktir. Bu tip parazit, karaciğer kanserinin gelişimi için tehlikelidir.

Ekinokok

Solucan vücuda, en sık karaciğer veya akciğerlere yerleşir. Echinococcus, etkilenen organda kist oluşumuna ve tümörlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Enfeksiyon ölümcül olabilir.

echinococcus insan vücudunda neye benziyor

Larvalar, hasta hayvanlarla temas yoluyla insanlara bulaşır.

Trichinella

Trikinoz, öncelikle kötü işlenmiş vahşi hayvan etini yiyen insanları etkiler. Domuzlar ayrıca Trichinella'nın bir taşıyıcısı olabilir.

insan vücudunda trichinella neye benziyor

Yetişkinlerin insan vücudundaki yaşam alanları çeşitli kas türleridir (solunum, yüz vb. ).

Erken bir aşamada mide bulantısı ve gevşek dışkı oluşur. İstilanın sonraki semptomları ateş, ödem, deri döküntüleri ve kas ağrısıdır. Zamanında tedavi olmaksızın bu tip parazit ile enfeksiyon ölümcül olabilir.

parazitli şiddetli karın ağrısı

Helmintlerle insan enfeksiyonu yolları

 1. Biohelminthiasis (hayvanlardan enfeksiyon).
 2. Bulaşıcı helmintiyaz (kişiden kişiye bulaşır).
 3. Geohelminthiasis (yeryüzündeki yaşam döngülerinden birini gerçekleştiren parazitlerin neden olduğu hastalıklar).

Helmintiyazisin belirtilerini etkileyen faktörler

insan bağırsağındaki yuvarlak kurt

Parazitin vücuda girme şekli;

 • Helmintin insan vücuduna adaptasyon derecesi;
 • Parazitik bireylerin nüfus yoğunluğu (sayısı);
 • Solucanın yaşam alanı (doku parazitleri yumuşak dokuların kalınlığında yaşar ve lümenler içi boş organların boşluklarında yaşar). Farklı aşamalardaki bazı helmintler hem lümen hem de doku formlarına sahiptir. Larva ve solucanların gelişen aşamaları, kural olarak, daha belirgin patolojik değişikliklere neden olur.

Yeniden enfeksiyon olmadığında, insan vücudundaki yetişkin parazitlerin sayısı artmaz. Bu özellik, helmintik istilaları bakteriler, virüsler, mantarlar ve protozoanın neden olduğu hastalıklardan önemli ölçüde ayırır.

İnsanlarda solucanlar: belirtiler

Helminthiasis, kursun 2 aşaması (akut, iki haftadan iki aya kadar) ve kronik (birkaç aydan birkaç yıla kadar) ile karakterize bir hastalıktır.

Helmintiyazisin akut fazının belirtileri

Hastalığın ilk belirtileri farklı zamanlarda ortaya çıkabilir (çoğunlukla 2-3 hafta sonra, askariasis ile - 2-3 gün sonra ve filaryaz ile kuluçka süresi 6-18 ay sürebilir).

Parazitik istilanın akut aşamasında, en karakteristik semptom alerjik reaksiyondur (göç eden parazit larvalarının antijenlerine karşı antikorlar üretilir). Genellikle solucanlarla enfekte olmuş kişilerde ciltte kaşıntılı döküntüler ortaya çıkar, tekrarlayan bir seyir izler, bölgesel lenf düğümlerinde artış, genelleşmiş veya lokal ödem, kas ve eklem ağrısı oluşabilir. Ayrıca, göç eden parazit larvaları göğüs ağrısı, öksürük, boğulma nöbetleri, dışkı bozuklukları, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Kronik helmintiyazis belirtileri

Kronik fazın semptomları doğrudan hangi organda parazitlerin "yaşadığına" bağlıdır ve ayrıca büyüklükleri ve sayıları da önemli bir rol oynar.

organizmada parazitlerin varlığının belirtileri

Bu nedenle, tek bir kişinin bağırsaklarında parazitlendiğinde, hastalık asemptomatik olabilir (çok büyük parazitli enfeksiyon vakaları hariç). Bağırsak helmintiyazisinin kronik fazının karakteristik belirtileri dispeptik bozukluklardır. Çocuklarda astenonörotik ve ağrı sendromu daha belirgindir. Yuvarlak kurtların yoğun istilası ile bağırsak tıkanıklığı, tıkanma sarılığı ve pankreatit gelişimi mümkündür.

Zayıflamış bağışıklık sistemi ve gelişmiş hücre bölünmesi süreci (parazitler tarafından hasar gören dokuların sürekli restorasyonunun bir sonucu) nedeniyle, helmintiyazlardan muzdarip insanlarda, kötü huylu tümör riski önemli ölçüde artar.

İnsan vücudunda parazit yapan helmint türleri

İnsan helmintiyazisine neden olan ajanlar 2 tür solucandır: yuvarlak (nematodlar) ve düz (bant ve parazitler).

Yuvarlak solucanlar

Kıl kurdu

insan vücudundaki kıl kurtları

Enterobiasise neden olan parazitler, grimsi beyaz renkli küçük (10 mm'ye kadar) ince oyuk kurtlardır. Enfeksiyon beslenmeyle oluşur (ağızdan). Bunun nedeni kirli ellerdir. Parazitin yumurtaları yerde, enfekte hayvanların yünlerinde, yıkanmamış sebzelerde ve meyvelerde vb. Bulunabilir. Aynı zamanda, enterobiyazda, kendi kendine enfeksiyon vakaları sık görülür (özellikle çocuklarda) ve kaşınmadan kaynaklanır kaşıntılı bölgelerin ve ardından yumurtaların yutulması. Kıl kurdu larvası, sindirim sisteminde iki hafta içinde gelişir. Bir yetişkine dönüşen solucan, kolonun küçük ve üst kısımlarının alt kısımlarında parazite olur.

Ascaris

İnsan vücudundaki ascaris

Ascaris, yetişkinlikte 40 cm'ye (dişiler) ve 15-25 cm'ye (erkekler) ulaşan kırmızı-sarı renkli iğ şeklinde büyük bir parazittir. Vantuz veya diğer sabitleme cihazları olmadan yuvarlak kurt, bağımsız olarak yiyecek kütlelerine doğru hareket edebilir. Dişi parazit tarafından bırakılan yumurtalar dışkı ile birlikte atılır.

Vlasoglav

Trikosefaloza neden olan vlasoglav, kalın bağırsağın ilk bölümünde parazitleşen ve 4-5 cm büyüklüğe ulaşan beyaz bir helminttir. Parazit, rektal mukozanın kan ve dokularından beslenir.

Az sayıda solucan ile trikosefaloz asemptomatiktir. Şiddetli bir aşamada (masif istila ile), hasta karın ağrısı geliştirir, bazen rektal prolapsus ile birlikte şiddetli ishal gelişir. Bu durum çoğunlukla zayıflamış çocuklarda görülür. Orta derecede bir trikosefaloz fazıyla, bir çocuğun büyüme geriliği mümkündür.

Trichinella

vücutta trichinella

Trikinozun etken maddesi, 2-5 mm uzunluğa ulaşan küçük yuvarlak bir helminttir. Enfeksiyon, az kavrulmuş et (domuz eti, ayı eti, yaban domuzu) yerken ortaya çıkar. Bağırsaklara nüfuz eden parazitin larvası 3-4 günde olgunlaşarak cinsel açıdan olgun bir birey haline gelir. Solucanın ömrü 40 gündür, ardından parazit ölür. Bağırsak duvarını delerek, larvalar kan dolaşımına girer ve kaslara yerleşerek insan vücudunun tüm organlarına taşınır. Bu durumda, solunum ve yüz kasları ile uzuvların fleksör kasları en çok etkilenir.

İşgalden sonraki ilk günlerde hastalar karın ağrısından şikayet ederler. Daha sonra yaklaşık 2 hafta sonra vücut ısısı 39-40 C'ye yükselir, ciltte kaşıntılı kızarıklıklar görülür, kas ağrıları gelişir ve yüzde şişer. Bu dönemde, yoğun enfeksiyon durumunda önemli bir ölüm riski vardır. Yaklaşık bir ay sonra hasta iyileşir. Parazit sarmal bir biçimde kapsüllenir ve ardından iki yıl içinde ölür.

Kancalı kurt ve nekator

Bu iki parazit, biyolojik özelliklerinde ve neden olduğu hastalıklarda benzerdir. Bu bağlamda, onları ortak bir isim (kancalı kurtlar) altında birleştirmek gelenekseldir. Boyları 10-15 mm'ye ulaşan solucanlar, 12-p'de parazitleşir. bağırsak. Bunun en yaygın olanlardan biri olduğu, ancak aynı zamanda oldukça nadiren parazitlerin tespit edildiği unutulmamalıdır. Solucan larvaları, kontamine toprakla temas ettiğinde deri yoluyla insan vücuduna girer. Ayrıca, kan dolaşımına girerek, yuvarlak kurtlar gibi akciğerlere ve daha sonra bronşlardan balgam söktürücü balgamla birlikte sindirim sistemine göç ederler. Ankylostoma bağırsakta parazite olur ve kendisini bağırsak duvarına bağlar. Bu nedenle, bu helmintiyazisin en karakteristik semptomu, demir eksikliği anemisinin yanı sıra protein fraksiyonlarının oranında bir değişikliktir (disproteinemi).

Düz solucanlar

Geniş şerit

Bu, 10-20 metre uzunluğa ulaşan en büyük helmintlerden biridir. Bu parazitin neden olduğu hastalığa diphyllobotriasis denir. Solucanın gelişim döngüsü tatlı su balıkları veya kabuklularla başlar. Larva, geniş tenyaların son sahibi olan insan vücuduna yumurta veya enfekte balık filetoları ile birlikte girer. İnce bağırsağa ulaşan parazit, 20-25 gün içinde duvarına yapışarak olgun bir bireye büyür.

Diphyllobotriasis, sindirim sistemi bozuklukları ve B12 eksikliği anemisinin arka planında ortaya çıkar.

Hepatik fluke

Opisthorchiasis'e neden olan parazit, 7-20 mm uzunluğa ulaşan yassı bir kurttur. Yeterli ısıl işlem görmemiş kontamine balık eti yerken insan enfeksiyonu oluşur. İnce bağırsaktan gelen karaciğer kelebeği larvası safra kanallarına ve safra kesesine nüfuz eder ve orada iki vantuz yardımıyla sabitlenir.

Helmintiyazisin akut evresinde hastada üst karın bölgesinde ağrı olur, vücut ısısı yükselir, mide bulantısı, kas ağrısı gelişir, ishal ve deri döküntüleri olabilir. Opisthorchiasis'in kronik seyri, hepatit semptomları, safra kanallarının iltihabı, kolesistit, sindirim sistemindeki bozukluklar, sinir bozuklukları, halsizlik ve artan yorgunluk ile kendini gösterir. Parazit, geri dönüşü olmayan değişikliklerin gelişmesine yol açar ve atıldıktan sonra bile, hasta kronik enflamatuar süreçlere ve fonksiyonel bozukluklara maruz kalmaz.

Sığır ve domuz tenyası

Yapı olarak hemen hemen aynı olan bu parazitler 5-6 metre uzunluğa ulaşır. Teniarinhoses ve teniasis ile enfeksiyon, Finlerin (helmintiyazın ara formlarından biri) enfekte sığır veya domuz etinin tüketilmesi nedeniyle oluşur. 0, 5 cm büyüklüğe ulaşan beyazımsı kabarcıklar şeklinde sunulan canlı Finler, insan ince bağırsağının duvarına yapışarak 3 ay içinde bir yetişkine dönüşür. 2000'den fazla segmentten oluşan bant paraziti sürekli büyüyor.

Ekinokok

insanlarda ekinokok

Bu parazit için kişi ara konakçıdır. Solucan, insan vücudunu Finler şeklinde parazite eder. Ekinokokların son sahibi bir kurt, köpek veya kedidir. Enfeksiyon, hayvanlarla ve Echinococcus yumurtaları ile tohumlanan çevresel nesnelerle temas yoluyla beslenir. Bağırsağa girdikten sonra onkosferler (altı kancalı larvalar) onlardan gelişir. Bağırsaklardan kan dolaşımına girerler ve vücutta taşınırlar.

Alveococcus

Bir tür ekinokok türü olarak kabul edilen bu parazit, ciddiyeti siroz ve karaciğer kanserine benzeyen en tehlikeli helmintiyazlardan (alveococcosis) birinin nedenidir. Onkosferler (olgun larvalı yumurtalar) bağırsaklara girdiğinde enfeksiyon meydana gelir. Laurocyst'ler, büyüyen kabarcıklar nedeniyle sürekli büyüyen ve aynı zamanda kanser metastazları gibi karaciğere dönüşme kabiliyetine sahip çok agresif oluşumlardır. Kan damarlarının işleyişindeki bozukluklardan kaynaklanan nekrotik değişiklikler, yakındaki dokularda nekrotik değişikliklere uğrar. Yakındaki yapılara yayılan alveococcus, multicameral kabarcıkların kapanmasıyla lifli düğümler oluşturur. Bu durum birkaç yıl sürebilir ve bu nedenle zorunlu cerrahi müdahale gerektirir.

Helmintiyazis teşhisi

Helmintik istilaların teşhisi aşağıdaki faaliyetleri içerir:

 • olası enfeksiyon nedenlerini bulmaya yardımcı olan dikkatli anamnez toplanması;
 • dışkı, kan, bağırsak içeriği 12p, rektal ve perianal mukus, kas dokusu, pulmoner balgam, safra laboratuvar testleri. Analiz yumurtaları, parçaları veya parazit parçalarını ortaya çıkarabilir. Aynı zamanda, kandaki eozinofil içeriğinin artması da helmintiyazisin varlığının bir işaretidir.
 • larva aşamalarının veya doku parazitlerinin neden olduğu hastalıkları teşhis ederken, serolojik testler yapılır (ELISA, RSK, dolaylı aglütinasyon reaksiyonu, immünofloresan analizi, vb. ).
 • Karaciğer dokusunu etkileyen solucanları tanımlamak için ultrason, BT ve endoskopik çalışmalar reçete edilir.

İnsanlarda solucanlar: tedavi

Parazitik enfeksiyonun akut aşamasında, hastaya detoksifikasyon ve duyarsızlaştırma tedavisi verilir. Şiddetli hastalık vakalarında (karaciğer trematodları, trikinoz), tıbbi endikasyonlara göre glukokortikoidler kullanılır.

Spesifik tedavi ilaçları olarak, patojenin doğası dikkate alınarak, özel antelmintik kemoterapötik ajanlar reçete edilir.

Paralel olarak, hastanın antihistaminikler ve enterosorbentler alması önerilir. Tedavinin son aşaması, bağırsak mikroflorasını normalleştiren probiyotiklerin kullanımını içerir.

Özel bir yumuşak diyet de önerilmektedir (yiyecekler sindirilebilir ve yağ oranı düşük olmalıdır).

Antihelminthic tedavi döneminde, hastanın kişisel hijyeni kesinlikle gözlemlemesi gerekir (yeniden enfeksiyonu önlemek için). Aynı zamanda, birçok helmintiyazis için, tüm aile üyeleri ve enfekte olanla sürekli temas halinde olan kişiler tedavi görmelidir.

Tehlikelerinin küçümsenmesi, bu canlıların biyolojisi ve onlarla bulaşma yolları konusundaki farkındalık eksikliği ile birleştiğinde, en az birkaç milyar insanın şu anda belirli parazitlerin taşıyıcısı olduğu gerçeğine yol açtı.

Parazitler sadece bir kişinin içinde değil, insan vücudunun dışında da mevcut olabilir.

Parazit istilasının önlenmesi

Kural 1:Yeterince tuzlanmayan, kızartılmayan veya haşlanmayan balıklardan hiçbir şey yiyemezsiniz. Suşi, hafif tuzlu ringa balığı veya sashimi gurme yiyecekler olarak kabul edilebilir. Ama özünde çiğ balıktır ve balık, parazitik solucanların yaşam döngüsünün bileşenlerinden biridir.

Her şey nasıl olur:önce larva, belirli bir sınırdan fazla büyümediği yumuşakçaya girer, sonra balık yumuşakçayı yer, larva sindirim sistemine girer, canlı kalır, sonra büyür ve çoğalır, balığın kas dokusuna girerek, daha sonra bu balık bir yunus, martı veya kutup ayısı tarafından yenir. Ya da yüksek Japon kültürüne katılmaya karar veren bir restoran ziyaretçisi.

Teoride güvenli çiğ balık vardır. Bunu yapmak için, ya yakalandıktan hemen sonra dondurulmalı ve pişirilmeden hemen önce çözdürülmeli ya da parazitlerin yokluğu kontrol edilerek bir balık çiftliğinde özel olarak yetiştirilmelidir. Ancak, ondan gerçekten riskli bir yemeğin hazırlanıp hazırlanmadığını kontrol etmek genellikle imkansızdır.

Et için de aynı özen gösterilmelidir; çiğ kıyma ve taze tuzlanmış pastırmayı denemeyin.

Ek olarak, helmintlerle enfekte olmamak için, sebzelerin yanı sıra ellerin de yemeden önce yıkanması gerekir. Doğal çevrenin bir bileşeni olarak, insan vücudundaki bu parazitlerin hemen hemen her yerde yaygın olduğu tespit edilmiştir.

Yiyeceklerin veya ellerin yerle, kir tozuyla ve bitki örtüsüyle herhangi bir teması mikroskobik yumurtalarını yiyeceklerin üzerinde bırakabilir. Bağırsaklara girerlerse, solucanlar yumurtalardan çıkacak ve bu da çıkarılması kolay olmayacaktır.

Doğada yürüyen veya dinlenen bir kişiye saldıran parazitler vardır, örneğin:

 • Anopheles cinsi sivrisineklerin tükürüğünde bulunan sıtma plazmodyum,
 • ixodid kenelerin tükürüğünde bulunan ensefalitin etken maddesi,
 • gadfly ve wolfarth uçar.

Önlenmeleri, vahşi doğada yürüyüş yaparken ve ayrıca vücudun açık alanlarının (sinek ağları, ağlar, özel jel) maksimum korunmasında her türlü kovucunun kullanılmasından ibarettir.

Bununla birlikte, önlemenin faydası olmadıysa ne yapabilirsiniz? Saldırı uzun zamandır bilindiğinden halk yöntemleriyle tedavi de uzun zamandır bilinmektedir.

Ve sonuç olarak, basit hijyen ve sanitasyon kurallarına uymanın, sineklerin ve hamamböceklerinin yok edilmesinin, ciddi sonuçlara yol açan parazitlerle enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltabileceği belirtilebilir.