İnsan vücudunun parazitleri, ana türleri

Parazitler genellikle bir kişinin normal yaşamasını engeller, çünkü vücudu büyük ölçüde zayıflatırlar. Hangi temsilcilerin içimizde en sık parazit yaptığı ve onlarla nasıl başa çıkılacağı - makale anlatacak.

Parazitler, ev sahiplerinden yaşayan ve beslenen yaratıklardır. Tüm hayvanlarda, balıklarda, kuşlarda ve insanlarda yaşayabilirler. Bu pek çok soruna neden oluyor çünkü bu canlılar sağlığı oldukça bozuyor. İnsan vücudundaki parazitler karaciğerde, bağırsaklarda, kanda yaşayabilir, hatta beyne ve akciğerlere saldırabilir. En yaygın türler nelerdir? Birkaç farklı parazit kategorisi vardır: yassı ve yuvarlak solucanlar, protozoa ve böcekler. Vücudu nasıl etkiledikleri ve onları nasıl atacakları - makale anlatacak.

Parazit türleri

insanlarda tripanoztominin en basit paraziti

Daha önce de belirtildiği gibi, insan vücudunda farklı parazitler vardır:

 • protozoa (tripanozom, sıtma plazmodyum, lamblia, dizanteri amip);
 • yassı kurtlar (kedi fluke, karaciğer fluke, sığır ve domuz tenyası);
 • yuvarlak kurtlar (yuvarlak kurt, kıl kurdu);
 • böcekler (bitler, sineği, pireler);
 • chelicerae (akarlar).

Bu türler en çok insan vücuduna saldırır. Hepsi, ev sahiplerinin suları ve dokularıyla beslenmeleri ve onu yavaşça öldürmeleri gerçeğiyle birleşir. Bunlardan herhangi birini çıkarmak zordur, çünkü her birinin çok sayıda bağlantı cihazı (emiciler, kancalar, şeliserler) vardır ve hatta bazıları vücut hücrelerine yerleşir, buradan onları çıkarmanın imkansız olduğu yerden.

Muhtemelen herkes bitleri, pireleri ve keneleri bilir, çünkü bu canlılar vücut yüzeyinde yaşarlar, onları bulmak kolaydır ve savaşmak biraz daha kolaydır. Ancak herkes vücudun iç parazitlerinin farkında değildir ve aslında sağlık için en tehlikeli olanlardır.

En basit

Bu küçük organizmalar her yerde bulunur:

 • Suda;
 • Dünya;
 • hava.

Tek hücreden oluştukları için onları görmek imkansızdır. Zararsız temsilciler var: kirpikli ayakkabı, proteus amip, yeşil euglena ve diğerleri. Hatta bazıları hayvanlara yardım eder, örneğin bazı siliatlar inekler için otlardan selülozu sindirir, ancak bu bolluk içinde birçok parazit vardır.

Sıtma plazmodyum

insan vücudundaki sıtma plazmodyum

Bu Orta Afrika yerlisi bugün birçok ülkeye musallat oluyor. Plasmodium sıtması, çok seçici olmayan Anopheles cinsinin sivrisinekleri tarafından taşınır ve onlar için en önemli şey ısı ve sudur. Birçok ülke hastalığın önlenmesini sağladı: bataklıkları kurutdular, larvaları yok ettiler ve hastalık orada geri çekildi, ancak bu parazit Orta Afrika ve Güney Amerika bölgesinde hala şiddetleniyor.

Vücuda girdikten sonra sıtma plazmodyum iki aşamadan geçer: hepatik ve eritrosit. İlki birkaç saat sonra geçer. Plasmodium, karaciğer hücrelerine saldırır, onlara girer, çoğalmaya başlar ve konağın besinleri ile beslenir. Şu anda, bir kişi zaten ilk rahatsız edici semptomları hissediyor:

 • baş ağrısı;
 • mide bulantısı;
 • iştahsızlık.

Birkaç gün sonra parazit karaciğeri kan dolaşımına bırakır ve kırmızı kan hücrelerine yerleşir. Orada uzun süre yaşıyor. Her 3-4 günde bir birini terk edip diğerine girer. Çıkışa, protozoanın atık ürünlerinin salınması eşlik eder, bu nedenle, sahibinin sıcaklığı hızlı ve güçlü bir şekilde yükselir, ateş, kusma ve bağırsak bozuklukları başlar.

Plasmodium sıtmanın tedavisi zordur çünkü parazit konakçının hücrelerinde gizlenir. Hastalığın ana semptomları ortaya çıktığında, ambulans çağırmak ve hastayı gelmeden önce sürekli sulamak gerekir, çünkü sıcaklık ve ateş dehidrasyona neden olur. Hastaneye bir tür plasmodyum yerleştirilecek (bunlardan 5'ten fazlası var) ve tedavi reçete edilecek.

Önlemek basittir - bölgedeki Anopheles sivrisinekleri için üreme alanları varsa, ikamet ettiğiniz yeri bir cibinlik ile çevrelemek, ayrıca bataklıkları kurutmak veya sivrisinek larvalarının nefes alamayacağı ve ölemeyeceği bir film oluşturan özel araçlarla yüzeylerini su basmak .

Giardia ve dizanteri amip

insan vücudundaki lamblia

Bu parazitlerin her ikisi de insan sindirim organlarında yaşar ve herhangi bir hayvan konakçı olabilir. Vücuda kirli su, yıkanmamış meyve veya sebzelerle nüfuz ederler. En sevdikleri yerler karaciğer kanalları, ince bağırsak ve kalın bağırsağın üst kısmıdır.

Semptomların gelmesi uzun sürmez ve onları fark etmemek zordur. İlk belirtiler dışkı bozukluklarıdır. Zamanla sıcaklık aniden yükselir, şiddetli ishal ve kusma başlar. Çoğu zaman, bir kişi dehidrasyondan ölür, çünkü son iki semptom pratikte durmaz, hasta hızla su kaybeder.

Bu parazitlere karşı mücadele, bol miktarda temiz kaynamış su içmek ve özel tuz paketleri almaktan ibarettir - vücutta su tutmaya yardımcı olan özel bir tuz bileşimi içeren müstahzarlar. Önleme de basittir - ürünleri yıkamak, içme suyunun durumunu izlemek, çünkü bu parazitlerin üremesinin kaynağı odur.

Düz solucanlar

İnsan vücudundaki parazitler hem tek hücreli hem de çok hücreli olabilir. Bunlar yassı kurtlardır. İsim şekillerinden geliyor, çünkü gerçekten düzler çünkü vücudun tüm yüzeyiyle nefes alıyorlar, bu yüzden hacmi olabildiğince azaltmaya çalışıyorlar. 3 tür yassı kurt vardır: siliatlar, kurtlar ve tenyalar. İlki oldukça zararsızdır, karada veya suda yaşarlar. Ancak ikinci iki sınıf yalnızca parazitlerdir.

Enayiler

Bunlar, ağızlarında ve karnında emiciler bulunan küçük kurtlardır. Vücudumuzda karaciğer ve safra kesesi kanalı içinde yaşamayı tercih ederler. Bu helmintlerin iki ana yaşam evresi vardır - bir larva ve bir yetişkin. Larvaların konakçıları suda yaşayan yumuşakçalar (karaciğer kurtları), balıklar (kedi kurtları) olabilir, ancak sığırlar ve insanlar kalıcıdır.

insanlarda hepatik fluke

Yetişkinler çoğunlukla karaciğer bölgesine yerleşirler, ancak bazen bağırsaklara, akciğerlere ve hatta beyne girebilirler. Konaklamalarına şunlar eşlik eder:

 • baş ağrısı;
 • kilo kaybetmek;
 • iştahsızlık;
 • anemi.

Sadece parazitin türüne bağlı olarak doktorun yazacağı özel antelmintik ilaçlarla öldürülebilirler.

Önleme basittir: su içmeyin ve durgun su kütlelerinde yüzmemeye çalışın ve aynı zamanda birçok insanın yapmayı sevdiği gibi tarlada çim bıçaklarını çiğnemeyin, çünkü yassı kurt larvaları çimlerde de olabilir.

Bant

Tenyalara, bu parazitlerin çok uzun olması (ekinokok hariç) nedeniyle adı verilir, bu yüzden gerçekten bir kurdeleye benziyorlar. Ayrıca "ikamet yeri" değişikliğiyle de gelişirler, ancak çoğu zaman onlar için kalıcı mal sahibi olan kişidir.

Sığır ve domuz tenyaları ince bağırsağa saldırır. Vantuz ve kancalarla tutturulurlar, böylece dışkı ile dışarı çıkarılamazlar. Sürekli büyüyorlar, 10 metre veya daha fazla uzunluğa ulaşabilirler. Oradan ancak paraziti öldürecek özel ilaçlarla çıkarılabilirler, emiciler gevşeyecek, düşecek ve dışkı ile çıkacaktır.

Tenyaların en tehlikeli temsilcilerinden biri ekinokoktur. Larvalarının konağı insan ve otoburdur ve yetişkin solucan yırtıcı hayvanlara yerleşir. Yapısında tenyayı oluşturan parazitten farklı olduğu için tehlikeli olan parazitin larva aşamasıdır.

Ekinokokal larva, içinde birçok larvanın geliştiği bir kesedir. Böyle bir yapı beyne, akciğerlere, bağırsaklara, karaciğere saldırabilir. Sınırsız büyümesiyle tehlikelidir, çünkü er ya da geç sahibinin dokularını yırtıyor. Ekinokok beyni veya akciğerleri vurduysa, o zaman sadece bir ameliyat hastayı kurtarabilir, ancak aynı zamanda tehlikeli de olabilir.

Tenyalar vücudumuza yerleştiyse, acilen hastaneye gitmemiz gerekir, çünkü sürekli büyüyorlar, bağırsakları tıkıyorlar (tenyalar), akciğerleri veya beyni (ekinokok) etkiliyor, tüm hayati suları içiyorlar ve konakçılarını öldürüyorlar. . Önleme, küçük beyaz veya sarımsı larvalar için et ve balığın kontrol edilmesinden oluşur. Böyle bir ürün varsa, o zaman böyle bir ürün asla yenmemelidir!

Yuvarlak solucanlar

İnsan vücudundaki ascaris

Birçoğu yuvarlak solucanları da duymuştur, çünkü insanların hayatlarını düz olanlardan daha az olmayan bir şekilde zehirlerler, özellikle de küçük çocuklar bunlardan muzdariptir. En "ünlü" temsilciler, insan bağırsağında yaşayan yuvarlak kurtlar ve kıl kurtlarıdır. Bazen başka organlara da girebilirler: karaciğer, gözler, beyin.

Yuvarlak kurtlar, habitat değişikliğiyle gelişir: larvalar bir kişinin akciğerlerinde ve yetişkinler bağırsaklarda yaşar. "Yuvarlak" adı, kesit şekillerini karakterize eder - gerçekten yuvarlaktırlar.

Bu solucanların bağlantı cihazları yoktur, ancak dışkıya direnmelerine yardımcı olan kasları vardır. Bazen kendileri vücuttan dışarı çıkarlar (kıl kurdu) ve anüse yumurta bırakırlar.

Onlardan muzdarip olan çocuklar, çünkü bebekler hijyen kurallarını bilmiyorlar, bu nedenle yumurtaların biriktiği yeri taradıktan sonra parmaklarını ağızlarına çekip tekrar enfekte olabilirler.

Doktor tarafından yazılan ilaçlarla tedavi mümkündür. Kıl kurdu olan bir bebeğin annesi ona hap vermekten korkuyorsa, onu onlarsız iyileştirebilirsiniz. Bunu yapmak için sabah 5-6'da (şu anda dişi vücudu terk eder ve anüsün etrafına yumurta bırakır) rahiplerin içini votka ile silmek ve ardından tedavi bölgesini yağlamak gerekir. hassas cildi kurutmamak için bebek kremi.

Önleme, hijyeni sürekli izlemeniz gerektiğinden oluşur: yere dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın, kirli su içmeyin.

Parazit testi

Kendi sağlığınız hakkında şüpheleriniz varsa, vücuttaki parazitlerin varlığını test edebilirsiniz. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri mevcutsa, bir artı işareti koyun.

 1. Diyet veya diyet değişikliği yapılmadan kilo kaybı gözlenir.
 2. Sıcaklık 37-37, 5 gram civarında sürekli artmaktadır.
 3. İştah yok ya da tam tersine sürekli yemek istiyorsun.
 4. Genellikle tatlı bir şeyler yemek arzusu vardır.
 5. Artan baş ağrıları.
 6. Zayıflığın sıcak basmaları.
 7. Dışkı bozuklukları.
 8. Mide bulantısı ya da kusma
 9. Alerjik döküntü veya şişlik.
 10. Karaciğer ve bağırsaklarda ağrı.
 11. Bayılma (beyin etkilenmişse).
 12. Titreyen eller.
 13. Sürekli solukluk.

1 ila 4 artı varsa, bu, solucan olmadığı, ancak kişinin sürekli stres yaşadığı, hasta olduğu veya sindirim sistemi ile ilgili sorunları olduğu anlamına gelir. 5 ila 7 artı varsa, o zaman parazitlerin varlığına dair bir şüphe vardır, ancak 8'den fazla olumlu cevap gerçek sorunları gösterir, bu nedenle acil bir doktora danışmanız gerekir.

Parazitler insan vücudunu zehirler, bağışıklık sistemini zayıflatır, normal bir aktif yaşam sürmelerini önler, bu nedenle tezahürlerinin semptomlarını ve tedavi yöntemlerini ve önleyici tedbirleri hatırlamanız gerekir, çünkü ancak o zaman kendinizi koruyabilirsiniz ve ailen.