Solucanların ortaya çıkma nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Solucanlar, insan vücudunda yaşayan parazit solucanlardır. Dünyada yaklaşık üç yüz helmint türü olduğu bilinmektedir. Solucanlar iç organlarda parazitlenerek onları etkiler ve çeşitli hastalıklara neden olur.

nedenler

solucan satıcısı olarak evde köpek

Parazit yumurtaları insan vücuduna çeşitli şekillerde girer.

  1. Temas, insan vücuduna girmenin en yaygın yollarından biridir. Bulaşıcı helmintiyazlar, kişisel hijyen kurallarına uyulmadığında (yıkanmamış eller) bulaşır.
  2. Jehelmintiyazis. Larvalar, hasta hayvanların dışkılarıyla veya böceklerin taşınmasıyla toprağa veya suya girerler. Sinekler enfeksiyonun ana taşıyıcısıdır. Ayrıca, istila kaynağı, dışkı, tükürük veya yün yoluyla hasta bir hayvanla doğrudan temastır.
  3. Biyohelmintiyazis. Enfeksiyon, gıda yoluyla sindirim yoluyla gerçekleşir. Solucan yumurtaları vücuda yıkanmamış sebzeler, meyveler, yumurtalar yoluyla girer. Yetersiz ısıl işlem görmüş et, balık, deniz ürünleri yemek de istilaya yol açar.
  4. iletim yolu. Bazı parazitler vücuda böcek ısırıkları yoluyla girer.

Solucanların görünümünün belirtileri

solucanlar ile anüste kaşıntı

Aşağıdaki semptomları kullanarak bir kişide bir hastalığın varlığını belirleyebilirsiniz:

  • anüste kaşıntı;
  • şişkinlik, şişkinlik;
  • sandalyenin ihlali;
  • vücutta alerjik döküntüler;
  • ağırlık değişiklikleri;
  • kronik yorgunluk sendromu.

Bu belirtiler ortaya çıkarsa, testler için sevk edecek, hastalığı teşhis edecek olan doktorunuza hemen başvurmalısınız.

solucanların tedavisi

doktor solucanlar için tedavi reçete eder

Hastalığın varlığını hemen tespit etmek mümkün değildir. Gizli dönem yıllarca sürebilir. Teşhisten sonra, parazit türünü ve hastalığın evresini belirleyen bir dizi test yapan bir uzman tarafından antelmintik ilaçlar reçete edilir. Her parazit türü için, belirli bir tedavi süreci reçete edilecektir. Bu durumda kendi kendine ilaç kontrendikedir. Hastalığın akut formunda, doktor infüzyonları, enjeksiyonları reçete eder.

Anthelmintik tedavi her zaman etkili değildir, bu nedenle tedavinin seyri birkaç hafta sonra tekrarlanır. Tedavi sırasında helmintik solucanların bir kısmı ölür ve dışkı yoluyla dışarı çıkar.

Solucanların tedavisi, immünoterapi ve antibakteriyel ilaçların kullanımı dahil olmak üzere entegre bir yaklaşıma sahiptir. Tüm aile üyeleri, helmintiyazise karşı önleyici bir kurstan geçmelidir.