İnsanlarda solucanlar için en etkili ev ilaçları

Helmintiasis, vücudun helmintler (solucanlar) ile enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Diğer birçok tehlikeli hastalığa neden olurlar ve bağışıklık sistemini büyük ölçüde baskılarlar. Solucanlar sadece bağırsaklarda değil, aynı zamanda gözlerde, beyinde, kaslarda da lokalize olabilir. Evde solucanlardan nasıl kurtulacağınızı ve enfekte olmamak için ne gibi önlemler alacağınızı bilmek önemlidir.

Helmintiyazların neden tedavi edilmesi gerekiyor?

Neredeyse tüm bilinen solucanlar insan vücudunu olumsuz etkiler:

  • Ascaris - kalbin, karaciğerin, akciğerlerin, gastrointestinal sistemin kronik patolojilerine yol açan doku ve organlara zarar verir.
  • Vlasoglavy - gastrointestinal sistemin duvarlarını delin, onlara tutun ve hayati aktivitelerinin ürünleri ile vücudu zehirleyin.
  • Ekinokok - safra kanallarını tıkar, kolesistit ve kolelitiazise neden olur, iç organlarda ve hatta beyinde kistler oluşturur.

Bu nedenle helmintiyazlardan ve mümkün olan en kısa sürede kurtulmak zorunludur.

Bir kişinin evde solucan olup olmadığını nasıl öğrenebilirim

Vücuttaki solucanların varlığı görsel olarak belirlenemez. Ancak enfeksiyonu gösterebilecek karakteristik semptomlar vardır:

  • uyuşukluk, kronik yorgunluk, halsizlik;
  • sık ishal veya kabızlık, kusma, mide bulantısı;
  • zayıflamış bağışıklık sistemi, düzenli soğuk algınlığı;
  • aniden ortaya çıkan alerji;
  • ani açıklanamayan kilo kaybı.

Çocuklarda solucanların varlığı aşağıdaki semptomlarla karakterize edilir:

  • zayıf uyku, uykuda diş gıcırdatma;
  • sık ishal, kusma, şişkinlik;
  • aşırı tükürük;
  • anüste kaşıntı;
  • sinirlilik, uyuşukluk;
  • tırnakların kırılganlığı, saç ve kuru cilt.
parazitler için bir doktora danışma

Ancak bu belirtiler solucan enfeksiyonuna özgü değildir ve diğer patolojilere eşlik edebilir. Bu nedenle, bir doktor ile konsültasyon gereklidir. Bir bulaşıcı hastalık uzmanı ve bir gastroenteroloğa başvurmak gerekir.

Doğru bir teşhis koymak ve vücudu hangi solucanların etkilediğini bulmak için dışkı, bulaşma ve kanın laboratuvar testleri yardımcı olur.

Solucanların halk ilaçları ile tedavisi

Halk tarifleri de parazit solucanlardan kurtulmaya yardımcı olur, ancak bunları ilaçlarla birleştirmek daha iyidir. Kendi başlarına, daha yavaş hareket ederler ve her zaman tam olarak değil, yani istenen sonucu elde etmek için bir dersten çok uzaklara ihtiyaç duyulacaktır.

soğan ve sarımsak

Soğan kıl kurdu, giardia, ascaris'e karşı etkilidir, bir veya iki uygulamada onları öldürür. Sarımsak, herhangi bir solucandan kurtulmaya yardımcı olacaktır, ancak gastrointestinal hastalıkların, epilepsi ve karaciğer yetmezliğinin alevlenmesinde kontrendikedir.

Sarımsak ve soğanlı tarifler:

  • Bir büyük soğanı doğrayın, bir bardak kaynar su dökün, 10 saat bekletin. Sabahları aç karnına bir kez içmek anlamına gelir. Kurs bir hafta içinde tekrar edilebilir.
  • Birkaç diş sarımsak (55 g) ezilmeli ve 250 ml votka dökün, bir hafta ısrar edin. 14 gün boyunca günde üç kez 30 damla iç.

Ceviz

Nematod ve sestodlardan güvenli bir şekilde kurtulmaya yardımcı olur. Kuruyemişler kabuğu ile birlikte olgunlaşmamış olarak kullanılmalıdır. Dört yemek kaşığı kıyılmış hammaddeyi bir bardak kaynar su ile dökün ve soğuyana kadar ısrar edin. Hazırlanan ürünün tüm hacmini gün boyunca üç porsiyona bölün. Son kısım bir müshil ile desteklenmelidir.

granat

Nar kabuğu ilacı sadece parazitlerden kurtulmak için değil, aynı zamanda yeniden enfeksiyonları önlemek için de kullanılabilir. Şu şekilde hazırlanır:

  • 5 g doğranmış kuru kabuk kaynar su (0, 5 l) ile dökülür;
  • karışım ateşe verilir ve sıvının yarısı kalacak şekilde buharlaştırılır;
  • soğuduktan sonra, ilaç aç karnına tam olarak içilir;
  • birkaç saat sonra bir el bagajı almanız gerekir.

sarımsaklı süt

Bağırsak lavmanı olarak kullanılır. Alet, sindirim sistemini nazikçe etkileyerek solucanlardan kurtulmaya yardımcı olur. Tıbbi bir lavmandan önce, bir temizlik lavmanı yapılması tavsiye edilir.

Baharatlı bir bitkinin başı ezilmeli, kaynar su (250 mi) dökülmeli ve soğumaya bırakılmalıdır. Daha sonra tentürü süzün ve 250 ml süt ile karıştırın.

solucanları çıkarmak için sarımsak ve süt

Süt, sarımsağın etkinliğini arttırır ve hafif bir müshil etkisi vardır.

kabak çekirdeği

Bu, solucanları ortadan kaldırmak için en popüler ve iyi bilinen çözümdür. Parazitlerden kurtulmak için tohumlar kullanılır:

  • Her gün aç karnına 2 büyük kaşık öğütülmüş çiğ tohum yemeniz ve 2 saat sonra müshil almanız gerekir.
  • Aç karnına bir kez 300 gr tohum yemeniz ve yarım saat sonra bir bardak süt içmeniz ve ardından müshil almanız gerekir.

Kabak çekirdeğinin kontrendikasyonu yoktur. Ancak midede asitliği artan kişilerde dikkatli kullanılmalıdır.

Konyak

Alkollü bir içecek doğru kullanıldığında parazit solucanlardan kurtulmaya da yardımcı olacaktır. Her gün aç karnına 15 gr alkol ve 30 dakika sonra - bir çorba kaşığı hint yağı içmelisiniz. Terapi süresi 5-7 gündür.

Saf haliyle konyak intoleransı varsa, içecek çay veya su ile karıştırılabilir.

Kahve

Solucanlardan kurtulmak için kahve lavmanı yapılması önerilir. Üç yemek kaşığı doğal öğütülmüş kahve bir litre suda demlenmelidir. Çözelti soğuyana kadar infüze edilir ve süzülür. 15-20 dakika bağırsaklarda tutulması tavsiye edilir. Tedavi süresi 14 gündür, bir hafta sonra tekrarlamaları önlemek için tekrar edilebilir.

Pelin, solucan otu, civanperçemi

Acı bitki pelin her türlü solucan üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Kurutulmuş farmasötik pelin yardımıyla helmintlerden kurtulmak için bir tentür hazırlamanız gerekir:

  • Çim votka 1: 3 oranlarında dökün.
  • Yedi gün ısrar et.
  • İki hafta boyunca aç karnına 50 gr alın.

Ayrıca otu bir bardak kaynar su ile demleyip soğuyana kadar ısrar edebilir, ardından ilacı porsiyonlara bölerek gün boyunca tüketebilirsiniz. Her iki tarif de çok etkili ve güvenlidir, dozaj ihlal edilmezse parazitlerden hızla kurtulmaya yardımcı olur.

doktor solucanların çıkarılmasına kontrendikasyonlar verir

Hamile kadınlar için ve ayrıca adet sırasında pelin ile yasaklanmış fonlar.

Diğer şifalı bitkilerin yardımıyla evde solucanlardan hızlı ve sonuçsuz bir şekilde kurtulabilirsiniz:

  • solucan otu kaynatma. Kuru ot toz haline getirilir ve bal ile eşit oranlarda karıştırılır. 1 yemek kaşığı yemelisin. ben. sabah ve akşam. Bu tedavi sadece yetişkinler için uygundur. Akşam resepsiyonunun bir lavman veya taşıyıcı madde ile birleştirilmesi tavsiye edilir.
  • Bant parazitlerinden ölümsüz. 2 büyük kaşık ot kaynar su (0, 5 l) ile demlenir ve bir termosta 14 saat demlenir. Süzün ve 7 gün boyunca günde üç kez yarım bardak alın.

Kızılcık suyu

Lezzetli bir çare, yalnızca solucanlardan kurtulmakla kalmayacak, aynı zamanda istilanın sonuçlarını hızla ortadan kaldırmak için bağışıklık sistemini de güçlendirecektir. Kızılcık suyu 3-5 gün boyunca günde 500-750 ml içilir. İçeceğe şeker eklenemez.

İlaçlarla solucanlardan hızlı bir şekilde nasıl kurtulur

İstenmeyen "komşuların" sadece yok edilmesi değil, aynı zamanda onlardan nazik bir şekilde kurtulması gerekir - onları kendi vücudunuza zarar vermeden uzaklaştırmak. Solucanların tedavisi üç aşamada gerçekleştirilir:

  1. Hazırlık, bir haftaya kadar sürer. Bu süre zarfında, vücut toksik maddelerden arındırılmalı ve sonraki tedavi için hazırlanmalıdır. Bunun için günde üç kez yemeklerden yarım saat önce 1 tatlı kaşığı kabak çekirdeği yağı içmelisiniz.
  2. Ana olan antelmintik ilaçlar alıyor. Bu sırada solucanlardan kurtulmak ve onları vücuttan tamamen çıkarmak ortaya çıkıyor.
  3. Restoratif - antihelmintik tedaviden sonra sağlığı hızla iyileştirmek için diyet ve vitamin alımı.

Parazitlerden kurtulmak için, tedavi eden bir uzmanın gözetiminde tıbbi bir solucan temizleme yöntemine başvurmak en iyisidir.

Deworming hapları için okuma talimatları

Birçok etkili ilaç vardır, ancak genellikle olumsuz yan etkilere neden olurlar. Onlardan kaçınmak için talimatları dikkatlice okumalı ve doktorun tüm tavsiyelerine uymalısınız.

Levamisol bazlı araçlar

Evdeki solucanlardan 1 günde nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız bu ilaç tam size göre. Yetişkinler için gece bir tablet (150 mg) almak yeterlidir ve sorun çözülür. Dozaj ayrı ayrı belirlenir:

  • 3-6 yaş arası çocuklar - 25 mg;
  • 7-10 yıl - 75 mg'a kadar;
  • 10-18 yaş - 100 mg.

İlacın bileşimindeki aktif madde Levamisol, ascaris, pinworms, necator ve diğer solucan türlerinden kurtulmaya yardımcı olur. İlaç hamile ve emziren kadınlarda ve ayrıca böbrek veya karaciğer fonksiyon bozukluğu olan kişilerde kontrendikedir.

Prazikuantel bazlı ürün

Solucanlardan - sestodlardan ve nematodlardan kısa sürede kurtulmaya yardımcı olur. Bir kişi tarafından ilacı aldıktan sonra parazit felç geçirir ve kısa sürede ölür.

İlaç tablet şeklinde mevcuttur. Kapsüller çiğnenmeden ve bol su içilmeden alınır. Dozaj, kurtulmanız gereken solucanların türüne göre seçilir. Terapi süresi değişir: 1-3 gün.

Albendazol bazlı ilaç

Bu araç yalnızca solucanlarla enfeksiyondan kurtulmakla kalmayacak, aynı zamanda yeniden bulaşmayı da önleyecektir. 4 yaşından büyük bebeklere verilebilen tablet formunda ve süspansiyon halinde mevcuttur.

solucanlar halk ilaçları kaldırılması için uyarı

İlacın etkisi her türlü solucan için geçerlidir. Ayrıca karışık istilalar için reçete edilir. Ana kontrendikasyon, ilacın bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlüktür. Doz, parazitlerin türüne bağlıdır:

  • ascaris solucanlarından kurtulmak için günde 400 mg (tablet) veya 20 ml süspansiyon almanız gerekir;
  • Giardia'yı öldürmek için - 4-6 gün boyunca 10-15 mg / 1 kg;
  • trişinozdan kurtulmak için 15 gün boyunca günde iki kez 400 mg (20 ml süspansiyon) içiyorlar.

Tedavi sırasında kişisel hijyen ve beslenmenin özellikleri

Olumsuz sonuçlar olmadan parazit solucanlardan kurtulmak için, tedavi sırasında diyet diyetine uyulması önerilir:

  • Ağır yiyecekleri hariç tutun - kızarmış, yağlı, tütsülenmiş, tatlılar, nişastalı yiyecekler, gazlı ve alkollü içecekler.
  • Daha fazla taze sebze ve meyve yiyin.
  • Beslenme uzmanları tarafından önerilen içme rejimini izleyin.
  • Süt ürünleri tüketin.

Hasta bireysel hijyen ürünleri kullanmalıdır: havlular, diş fırçaları vb. Tuvalete gittikten sonra mutlaka ellerinizi sabunla yıkayın ve durulayın. Ayrıca iç çamaşırlarınızı günlük olarak değiştirmelisiniz. Bu durumda solucanlardan kurtulmak kolay olacak ve evin geri kalanı enfekte olmayacak.

Helmintiyazların önlenmesi

Kendinizi tekrar solucan enfeksiyonundan korumak için şunlara ihtiyacınız vardır:

  1. Kullanmadan önce yiyecekleri ve ellerinizi iyice yıkayın.
  2. Eti / balığı uygun şekilde işleyin (tamamen kaynatın / kızartın).
  3. İçmeden önce musluk suyunu kaynatın.
  4. Altı ayda bir, evcil hayvanlarda helmintiyazisin önlenmesini gerçekleştirin.

Ne yazık ki, hiç kimse solucanlar ile enfeksiyondan bağışık değildir. Çocuklar, günün her saatinde izlemenin imkansız olduğu için özellikle hassastır. Bu nedenle yılda bir kez çeşitli solucanlar için test yaptırılması ve doktora danışılarak önleyici ilaç tedavisinin yapılması tavsiye edilir.