Yetişkin halk ilaçlarında solucanların önlenmesi ve tedavisi

Helmintler, kimsenin enfeksiyondan bağışık olmadığı parazit solucanlardır. İstatistiklere göre, dünya nüfusunun %80'inden fazlası solucanlarla enfekte. Helmint istilası ile ilaçlar kullanılmalıdır. Ek bir tedavi olarak, insanlarda solucanlar için halk ilaçları sıklıkla kullanılır. Ancak tedaviye başlamadan önce, parazitlerin helmint türlerinin vücuda neden bulaştığını ve semptomlarının neler olduğunu bilmek gerekir.

solucanların önlenmesi için halk ilaçları

Risk faktörleri

Enfeksiyon yolları, solucanın tipine bağlıdır, ancak çoğu zaman enfeksiyon, aşağıda açıklanan birkaç ana nedenden dolayı ortaya çıkar:

 • kötü el hijyeni;
 • evcil hayvanlarla yakın temas;
 • kötü kızarmış et kullanımı;
 • yetersiz ısı veya tuz işlemine tabi tutulmuş balık alımı;
 • arıtılmamış su içmek;
 • kötü yıkanmış meyve ve sebzelerin tüketimi.

Faktörlerin her biri kendi helmintiyaz tipine neden olur. Parazit bir solucan, türüne bağlı olarak çeşitli boyutlarda bir gövdeye ve kendi yapısal özelliklerine sahiptir. Bu tür helmintler halk ilaçları ve ilaçlarla tedavi edilir.

Solucan türleri ve karakteristik semptomlar

En yaygın helmint türleri şunlardır:

 • yuvarlak kurt;
 • kıl kurdu;
 • opisthorchia;
 • karaciğer kelebeği;
 • trichinella;
 • kırbaç kurdu;
 • domuz tenyası.
insan parazitlerinin türleri ve önlenmesi

Ascaris ve kıl kurdu insan bağırsağında yaşar ve benzer semptomlara sahiptir. Enfeksiyon, parazitin yumurtalarını nesnelerle temas yoluyla çevreye yayan hasta bir kişiyle temas yoluyla gerçekleşir.

Bu tür parazitler aşağıdaki semptomlarla karakterize edilir:

 • alt karın bölgesinde ağrı;
 • gevşek dışkı, ardından kabızlık;
 • anüste kaşıntı;
 • iştahsızlık ve mide bulantısı;
 • artan sinirlilik.

Tüm bu işaretler, vücutta davetsiz misafirlerin varlığını açıkça göstermektedir. Solucanları bir kişiden zamanında çıkarmazsanız, gelecekte ciddi sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Opisthorchis ve karaciğer şanssızlığı, yaşam alanı olarak ana insan sindirim bezi olan karaciğeri seçer. İstila, kaynatma, kızartma veya tuzlama sırasında kötü işleme tabi tutulan cyprinid ailesinin balıklarını yerken meydana gelir. Ayrıca bu tür parazitler pişmemiş et yoluyla da bulaşabilir. Flukes varlığının karakteristik belirtileri şunlardır:

 • kırık dışkı;
 • sağ hipokondriumda ağrı;
 • ağızda bulantı ve acı hissi.

Daha sonra, insanlarda bu solucanlar, karaciğer ve safra yollarının kronik patolojilerine yol açar ve bunlardan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Bu türün vücudundan helmintlerin çıkarılması oldukça karmaşık bir süreçtir ve yatarak tedavi gerektirir. Flukes sadece ilaçlar yardımıyla tedavi edilebilir.

Trichinella'nın ana taşıyıcıları memelilerdir. Kötü işlenmiş evcil domuz, ayı ve yaban domuzu etlerini yerken, insanlarda enfeksiyon oluşur. İnsanlarda enfeksiyon belirtileri hızla gelişen alerjik reaksiyonlar, kan damarlarına ve eklemlere zarar verir. Bu dönemde 39 derece ve üzeri sıcaklık artışı, kas ağrıları olabilir. Halk antelmintikleri, Trichinella'yı felç etmenize ve vücuttan çıkarmanıza izin verir.

Tricuriasis gibi bir hastalığa neden olan Vlasoglav, kıl kurdu ve yuvarlak kurtlarla benzer semptomlara sahiptir. İstila, parazit yumurtalarının larvaların üzerine düştüğü kirlenmiş toprak, sebze, meyve ve kirli ellerden alınmasıyla gerçekleşir. Paraziti ortadan kaldırmak için insanlar için antelmintik ajanların kullanılması gerekir.

Domuz tenyası, sistiserkoz gibi tehlikeli bir helmintik istilaya neden olur. İstila sadece insandan insana veya çiftlik hayvanlarından kötü kızartılmış etlere bulaşabilir. Bu parazit türü, vücudun ciddi şekilde zehirlenmesine ve alerjik reaksiyona neden olabilir. Çoğu zaman, tenya sindirim sisteminin organlarında parazitlenir, ancak larvaları beyin de dahil olmak üzere diğer organları etkileyebilir. İnsanlarda parazitin halk ilaçları ile tedavisi zordur.

Tıbbi terapi

Helmint istilasının türüne bağlı olarak, en iyi diyet tedavisi ve bitkisel ilaçlarla birlikte kullanılan belirli bir antelmintik reçete edilir. Geleneksel yöntem, solucanları halk yollarından çıkarmanıza izin veren geleneksel olmayan bir yöntemle birlikte kullanılabilir.

etnobilim

Solucanların halk ilaçları ile tedavisi, çoğu durumda parazitlerin insan sindirim sistemini etkilediği durumlarda yapılır. Ancak en etkili şekilde, bağırsaklarda yaşayan solucanların çıkarılmasına yardımcı olurlar. İlaç alırken solucanlardan halk yöntemleriyle kurtulabilirsiniz.

parazit önleme için bitki çayı

Yetişkinler için

Yetişkinlerde solucanlar için çareler, çocuklarda kullanılabileceklerden biraz farklıdır.

Yetişkinlerde solucanları oral uygulama için bitkisel kaynatmalarla tedavi edebilirsiniz. Lavmanlar yalnızca solucanlar bağırsaklarda yaşıyorsa kullanılır.

Halk tarifleri genellikle aşağıdaki bitkisel bileşenleri içerir:

 • solucan otu;
 • adaçayı;
 • eğreltiotu;
 • kantaron;
 • soğan ve sarımsak.

Tansy, çoğunlukla antelmintik tariflerde bulunan solucanlar için bir çare. Bitki mükemmel bir antelmintik etkiye sahiptir ve parazit solucanları hızla dışarı atabilir. Evde, ezilmiş yapraklardan ve çim çiçek salkımlarından bu şekilde bir içecek hazırlanır: bitkinin bir çorba kaşığı bir bardak sıcak suda buğulanır. Yemekten önce üç dozda iç. Helmintleri solucan otu ile iki hafta içinde çıkarabilirsiniz. Ascaris, kıl kurdu ve kırbaç kurdu buna duyarlıdır.

Alternatif tedavi ayrıca pelin bazlı infüzyon almayı da içerir. Evde, aşağıdaki şekilde bir bitki kaynatma hazırlanır: bir çay kaşığı ezilmiş bitki, bir bardak sıcak, kaynamış suya dökülür. İçecek bir saat demlenmeli ve ancak o zaman boşaltılmalıdır. 2 yemek kaşığı alın. ben. yemeklerden önce üç defaya kadar. Bitki oldukça toksik olarak kabul edilir, bu nedenle çok dikkatli alınmalıdır. Antelmintik tedavide bir pelin kaynatma sıklıkla kullanılır, çünkü solucanları onunla çok hızlı bir şekilde çıkarmak mümkündür. Antelmintik etkisi, infüzyonun parazitleri felç etmesi ve bağırsak mukozasının gerisinde kalması gerçeğinde yatmaktadır. Çocuklarda helmintleri kovmak için kullanılması kesinlikle yasaktır.

parazitleri önlemek için eğreltiotu

Eğreltiotu ayrıca solucanlarla savaşmak için şifalı otlar listesindedir. Çoğu zaman, domuz ve sığır tenyasını içeren tenyaları kovmak için kullanılır. Çim çok zehirli bitkilere aittir, bu nedenle çok dikkatli kullanılır. Geleneksel tıp, bu bitki ile evde aşağıdaki şifalı içeceğin hazırlanmasını önerir: 1 yemek kaşığı. ben. ezilmiş bitki bir bardak kaynamış su dökün. Çeyrek saat sonra aç karnına 1/4 fincan içebilirsiniz. Bitkisel ilaçların helmintleri atmaya yardımcı olmadığı, sadece onları felç ettiği belirtilmelidir. Bu nedenle, ilacı aldıktan sonra antihelmintik bir ilaç almanız önerilir.

Etkili halk ilaçları ayrıca bitkisel müstahzarları içerir. Ascaris ve kıl kurtlarını kovmak için evde hazırlanan en popüler tarif solucan otu, acı pelin ve papatya kaynatmadır. Otların her biri eşit oranlarda alınır ve karıştırılır. Alınan koleksiyondan 1 yemek kaşığı gerekir. ben. kaynar su ile karıştırılmış karışım. Akşamları, içeceğin yarım bardakını ve ikincisi - sabahları aç karnına için.

İnsanlarda solucanlara karşı aşağıdaki halk ilacı, parazitlerle savaşmaya yardımcı olur: solucan otu, kantaron, pelin, nane yaprağı ve cehri kabuğu aynı miktarda alınır ve karıştırılır. Karışımdan 1 çay kaşığı alın. bileşenler ve 1 bardak miktarında kaynar suda buharda pişirilir. Bu yöntem atılmaya uygun değildir, ancak bitkinin aktif bileşenleri paraziti felç eder ve antelmintikler aldıktan sonra dışarı çıkmasına izin verir.

Soğan infüzyonu, halk ilaçları ile helmintiyazis tedavisinde de sıklıkla kullanılır. Hazırlanması için meyveler temizlenir, ezilir, yarısı elde edilen bulamaçla doldurulmuş yarım litrelik bir kavanoza yerleştirilir ve diğer yarısı votka ile dökülür. 10 gün sonra, tentür 1 yemek kaşığı alınabilir. ben. yemeden önce.

Solucanları kovarken, ilaç kullanmadan halk ilaçlarının yardımcı olmayabileceğini hatırlamakta fayda var. Halk yöntemleriyle solucanlardan nasıl kurtulacağınızı bir fitoterapist de size söyleyebilir.

Çocuklar için

Çocuklarda bitkisel ilaç kullanan halk ilaçları ile tedavi hoş karşılanmaz. Bir çocukta tedavi yöntemleri, aşağıdaki bitkisel ve doğal ürünlerin kullanımını içerir:

 • ceviz;
 • sarımsak ve soğan;
 • kabak çekirdeği.
oyuncak tavşan ve çocuklarda solucanların önlenmesi

Evde, 1 yemek kaşığı miktarında alınan olgunlaşmamış, soyulmuş cevizlerden bir kaynatma hazırlanır. ben. ve 1 bardak miktarında taze kaynamış su dökün. Bu kaynatma esas olarak kıl kurtlarından kurtulmak için kullanılır. Elde edilen içecek aç karnına demlendikten yarım saat sonra alınır. Tedavi 10 gün boyunca gerçekleştirilir.

Kabak çekirdeği, solucanları kovabilen solucanların tedavisi için popüler bir halk ilacıdır. Her sabah aç karnına bir çocuğa bir avuç çiğ tohum verilmelidir.

Bir çocukta yuvarlak kurtları ve kıl kurtlarını, hazırlanması için bir bardak kaynar suya ve bir büyük doğranmış soğana ihtiyacınız olacak soğan suyu ile tedavi edebilirsiniz. Kaynatma gece boyunca infüze edilmelidir. Ertesi sabah alınan hacmin yarısı kadar alınır.

Sarımsak yardımıyla çocukların bağırsaklarında yaşayan parazitlerle de savaşabilirsiniz. Ezilmiş bitki başı bir bardak sütün içine alınır ve kısık ateşte çeyrek saat kaynatılır. Soğumaya bırakın, ağızdan yarım bardak alın.

Öneriler

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde insanlarda solucanlara karşı halk ilaçları, ancak ilgili doktor tarafından onaylandıktan sonra kullanılabilir. Bugüne kadar, bir kişinin çok parası olmasa bile satın alınabilecek helmintiyazise karşı birçok uygun yol var. Antelmintik kullanmadan halk ilaçları ile solucanlardan kurtulmak pek mümkün değildir. Solucan tedavisi, yetişkinlerde bir bulaşıcı hastalık uzmanı veya parazitolog ve çocuklarda bir çocuk doktoru tarafından reçete edilir. Sadece bir uzman etkili ve doğru bir tedavi rejimi seçebilecektir. Helmintiasisin arka planına karşı kronik hastalıkların gelişmesini önlemek için solucanlardan zamanında kurtulmanın gerekli olduğunu da hatırlamak gerekir.