İnsan vücudundaki parazitler: halk ilaçları ile tedavi

Parazitlerden kurtulmak için halk ilaçları

Parazitoz, cinsiyetten bağımsız olarak her yaşta ortaya çıkan en yaygın hastalıklardan biridir. Özellikle sıcak mevsimde çocuklarda enfeksiyon görülür. Risk grubuna evsiz hayvanlarla temas eden ve kişisel hijyen kurallarına uymayan kişiler de dahildir.

Helmintler başlangıçta gastrointestinal sistemde bulunur, halihazırda oluşmakta, solucanlar bağırsak mukozasından karaciğere, akciğerlere ve hatta beyne dolaşım sisteminden geçerek nüfuz edebilir.
işaretler

Parazitlerin varlığı, enfeksiyonun birkaç ana semptomu ile gösterilecektir, ancak solucanların aktivitesinin bir sonucu olarak uzak işaretler de vardır. Enfekte bir kişi, gastrointestinal sistem ile ilişkili olmayan hastalıklar geliştirebilir.

Tipik semptomlar:

 • aktif kilo kaybı, iştah sadece artarken, kişi çok yer;
 • yorgunluk, ilgisizlik, nedensiz sinirlilik;
 • hafıza ve konsantrasyon sorunları, dalgınlık;
 • kas zayıflığı ve ağrı.

Diğer bozukluklara neden olabilecek çeşitli helmintler vardır. Örneğin, giardia sindirim sistemi ile ilgili sorunlara neden olur, domuz tenyası keskin bir kilo kaybı sağlar, yuvarlak solucanlar alerjik belirtilere ve hatta bronşiyal astıma yol açar. Kedilerden bulaşan solucanlar (karaciğer paraziti) karaciğerde ağrı, yüksek vücut ısısı gibi belirtiler verir.

Önemli!Çocuğun vücudu için, helmintlerle enfeksiyon özellikle tehlikelidir, çünkü çocuğun hala zayıf bağışıklık savunması vardır ve bunlar hızla çoğalır ve vücuda yayılır.

Çocuğun midesinin daha küçük olduğu gerçeğini dikkate almak da önemlidir, ancak solucanlar aynı şekilde büyür, çünkü organın güçlü bir şekilde gerilmesi vardır, onu tamamen işgal edebilirler, bu da son derece tatsız sonuçlara neden olur.

Bir çocukta helmintiyazis, zayıf uyku, sinirlilik, iştahsızlık ile gösterilecektir.(solucanlar mideyi doldurduğunda), yorgunluk, hazımsızlık. Bunlar, bir çocuğun vücudunda ascaris veya Giardia'nın varlığının tipik işaretleridir.

Bir yetişkinin vücudunda zaten kısmen enfeksiyona karşı koruma sağlayan bir dizi enzim vardır. Larvaların penetrasyonuna önemli bir engel oluşturan ağızda bulunurlar.

Bilmeye değer!Hastalar enfeksiyona yanıt olarak ciddi bir alerjik reaksiyon geliştirir.

Solucanlar bağışıklık savunmasını olumsuz etkiler, koruyucu mekanizma azalır, karaciğerin ve tüm sindirim sisteminin işlevi bozulur. Enfekte bir kişi çeşitli mevsimsel bulaşıcı hastalıklara, soğuk algınlığına, grip ve diğerlerine duyarlı hale gelir. Bu patolojilerin tedavisi zaten daha fazla çaba ve uzun zaman gerektirmektedir.

Parazitlerin türlere bölünmesi var, bağırsak ve bağırsak dışı var. İlki mide-bağırsak yoluna girer ve orada çoğalır, ancak bağırsak dışı olanlar kaslara, karaciğere, kalbe, akciğerlere, deri altına ve diğer organlara yayılır. İkincisi çok tehlikelidir, çünkü herhangi bir organın işleyişini bozarak kan dolaşımıyla herhangi bir yere gidebilirler.

Yuvarlak kurtlar, kıl kurtları, toksokara (bağırsak) aşağıdaki belirtileri verir:

 • yüzde ve vücutta alerjik döküntü, sivilce, sivilce;
 • saç ve tırnakların kırılganlığı;
 • papillomların görünümü, çeşitli siğil türleri;
 • sebore ve cildin pürüzlülüğü.

Çoğu zaman, vücutta helmintlerin bulunduğu kişilerde çıkıntılı papillomlar ortaya çıkmaya başlar. Enfeksiyonun diğer belirtileri arasında ilerleyici kilo kaybı, kötü tat ve ağız kokusu yer alır. Hasta endişeli bir şekilde uyumaya başlar, gece yarısı uyanır.

Şiddetli vakalarda solucanlar kardiyovasküler hastalıkları, iyi huylu ve kötü huylu tümörleri tetikleyebilir.Epilepsi nöbetlerini, diyabet semptomlarını provoke edebilirler. Geceleri diş gıcırdatma görülebilir ancak bu hastalığın varlığını kanıtlamaz.

Dikkat!İnsan karaciğeri, organın güçlü bir enflamatuar sürecine yol açan karaciğer fluke'sinden özellikle olumsuz etkilenir. Enfekte olduğunda, aynı zamanda vasküler sistemi olumsuz yönde etkileyen karaciğer kanalının tıkanması meydana gelir.

Hastalığın ilk aşamalarında kendini hiçbir şekilde göstermemesi tehlikelidir, ancak patojenleri büyüdüğünde, hastalığın canlı bir klinik tablosu zaten görülebilir. Oldukça sık, bir kişi yanlış uzmana döner, çünkü solucanlar, hastalığın gerçek nedenini gizleyen çeşitli patolojilere neden olur.

Karaciğer fluke aşağıdaki semptomları verebilir:

 • 39 dereceye kadar yüksek vücut ısısı;
 • döküntü, ciltte kızarıklık şeklinde dermatolojik belirtiler;
 • epigastrik bölgede ağrı;
 • organ hissedildiğinde karaciğerde bir artış gözlenir;
 • dispeptik belirtiler, ishal ve ardından kabızlık.

Tedavi olmadan, bir kişinin durumu giderek kötüleşir, semptomlar artar ve zaten ciddi bir enfeksiyonun tehlikeli belirtileri ortaya çıkar. Hasta uykusuzluk, sinirlilik, sinirlilik, mantıksız güç kaybı geliştirir. Ayrıca karın ve sırtta belirgin ağrı, biliyer kolik vardır. Çoğu zaman, enfeksiyona, iç organların kistlerinin oluşumu gibi bir tezahür eşlik eder.

En yaygın enfeksiyon belirtileri grubu:

 • tıkanmaya yol açabilecek büyük boyutlarda helmintlerin arka planına karşı bağırsak fonksiyonunun ihlali;
 • bağırsağın bazı bölümlerinin tıkanmasının sonucu olan kabızlık;
 • helmintler, vücuttan dışkı ile çıkmadıkları halde klorür ve sodyum gibi maddeleri ortadan kaldırdıklarında ortaya çıkan ishal;
 • üst bağırsakta solucan birikmesi sonucu şişkinlik, ağrı;
 • anüste kaşıntı, gece titremesi, kıl kurdu enfeksiyonunun zorunlu bir belirtisidir.
Ağrı ve şişkinlik - bağırsaklarda solucan varlığının belirtileri

Halk ilaçları ile tedavi

Alternatif ilaç tariflerinin kalite güvencesi yoktur, ancak yıllardır test edilmiştir ve milyonlarca insan bir sorunla karşılaşmıştır. Evde tedavi yöntemleri, öncelikle bir kişinin genel durumunu iyileştirmeyi ve ancak o zaman mümkünse hastalığın nedenini ortadan kaldırmayı amaçlar.

Hatırlamak önemliherhangi bir halk ilacının sağlığı olumsuz yönde etkileyebileceği ve mevcut hastalığı daha da kötüleştirebileceği, bu nedenle tedaviden önce bir doktora danışmak zorunludur.

Geleneksel tıp, doktorlar tarafından da onaylanan diyet değişikliği ile tedaviye başlamayı önerir. Diyette nar, biber, sarımsak, soğan, greyfurt, kabak çekirdeği ve elma sirkesi gibi besinlerin miktarını artırmak gerekir.

Geleneksel tıp tarifleri, helmintlerin vücutta yayılmasının henüz gerçekleşmediği enfeksiyonun erken döneminde etkilidir. Unutulmamalıdır ki, oruç tedavi değildir, bu şekilde parazitlerden kurtulamazsınız, ancak artık solucanlarla baş edemeyen vücudun tükenmesine gelebilirsiniz.

Solucanlardan kurtulmak için halk ilaçları ile paralel olarak eczane müstahzarları kullanılmalıdır.Tedavi ve korunma olarak düşünülmesi gereken sözde antelmintik ürünler vardır.

Etkili geleneksel tıp:

 1. Aloe Vera- bitki peristalsis'i destekler, doğal bir antibakteriyel ajandır, alerjenleri yok eder;
 2. Anason- Bir müshil ile birlikte, bağırsak spazmını hafifletmeye yardımcı olacaktır, yemek pişirmek için bitkinin 3 küçük kaşığına ihtiyacınız vardır, 150 ml kaynar su dökün ve 20 dakika bekletin;
 3. melekotu- bitki kas ağrısını ortadan kaldırır, ancak ilaç hamile kadınlar ve diyabetli kişiler için kontrendikedir;
 4. kızamık- yemek pişirmek için 150 ml su başına 3 gram kök veya 2 çay kaşığı çilek demlemeniz, 15 dakika kaynatmanız ve ardından günde 2 kez içmeniz gerekir;
 5. Karbonat- yatmadan önce çeyrek çay kaşığı suda çözmeniz ve içmeniz gerekir;
 6. elecampanehazımsızlıkla baş etmeye yardımcı olan doğal bir sindirim uyarıcıdır.

Tedavi için kedi tırnağı, kırmızı biber, hindistan cevizi, aynısefa kullanmak da etkilidir. Örneğin havuç, küçük çocuklarda kıl kurdundan kurtulmak için uygun fiyatlı bir yöntemdir. Her gün aç karnına rendelenmiş havuç yemelisiniz.

Ancak sarımsak en etkili ve en iyi bilinen antelmintiktir. 20'den fazla parazit türünü yok eder. Tedavi edici bir etki için yemeklerle birlikte bir diş sarımsak yemek yeterlidir.

Tedavi gerektiren parazitlerin insan vücuduna verdiği zarar

Troyçatka

Troychatka, helmintlerle aktif olarak savaşan birkaç bileşen içerir. Bunlar ceviz, pelin, karanfil.

Karanfillerin ince kıyılmış olması gerekir. Cevizden genç bir bitkinin yeşil kabuğuna ihtiyacınız olacak. Ürünü (yaklaşık 15 adet) öğütmek ve 0, 5 litre alkol dökmek gerekir. Bir ay ısrar et. Yemek pişirmek için pelin kurutulmalı, daha sonra bir karıştırıcıda doğranmalıdır.

Karanfil tohumları bağışıklığı artırır ve solucanları öldürür. İlk gün 1/5 çay kaşığı almanız, ardından dozu 2/5'e çıkarmanız gerekir, üçüncü günden itibaren tam bir kaşık kullanmanız gerekir.

Pelin tozu ilk gün 1 tutam tüketilmeli, bol su ile yıkanmalıdır. Sonraki günlerde doz 1 tutam artırılır.

Fındık tentürü ilk gün 100 ml su başına 1 damla miktarında tüketilmeli, daha sonra doz günde 1 damla artırılmalıdır.

Yaklaşık tedavi süresi 14 gündür.

Tedavileri seçerken, beslenmede bir değişiklik olmadan sürecin ertelenebileceğini hatırlamak önemlidir. Solucanlardan kurtulmak için halk tarifleri, eczane ürünleri ve diyet uygulayarak kapsamlı bir şekilde yaklaşmanız gerekir.