Vücuttaki parazitler - insan vücudundaki parazitlerin belirtileri ve tedavisi

Parazitler, başka bir organizmanın besinleriyle yaşayan ve üzerinde parazitlenen en basit bakteri türüdür. Başkaları tarafından üretilen hazır organik maddelerle beslenirler.

Şu anda, hayvanların veya insanların vücudunda yaşayabilen yirmiden fazla parazitik yaşam formu türü vardır.

Hepsi vücudumuza girerek çok sayıda hastalık ve enfeksiyona neden olabilir. Çoğu zaman, bu tür bakteriler çocuklarda bulunur, çünkü bu kadar yüksek bir bağışıklığa sahip değildirler, hayvanlarla ve bazı kirli şeylerle çok fazla temasları vardır.

Küçük bir çocuğun genellikle her şeyi ağzına aldığını hatırlıyor musunuz?

Bu öğeler tehlikeli parazitler içerebilir. Bu makale, insan vücudundaki parazitlerin sınıflandırılmasını, bulaşıcı hastalıkların nasıl tedavi edileceğini ve zararlı bakterilerin vücudunuza girmesini önlemek için yapmanız gerekenleri sunar.

İnsan vücudundaki parazit bakteriler hangi organlarda yaşayabilir?

insan bağırsağında parazitler

İnsan vücudunda ve derisinde bulunan en basit bakteriler tek hücreli ve çok hücreli olabilirler.

Vücutta yaşayan parazitlere ektoparazit denir. Bu tür, tahtakuruları, bitler ve benzeri uyuz patojenlerini içerir. Diğerleri insan vücudunun içinde yaşadıkları için endoparazit olarak adlandırılır. Bunlara amip, solucanlar ve böcek larvaları dahildir.

İkincisi en tehlikeli olanıdır, birincisi ise sadece tatsızdır.

İç parazitler genellikle ciddi hastalıklara neden olur ve kurtulmak dış parazitlere göre daha zordur. Tıp zaten onlardan kurtulmanın birçok yolunu buldu ve ayrıca insan vücudundaki parazitleri tedavi etme konusunda çok fazla deneyime sahip.

Parazitlerin her biri, parazit yaşam tarzı için tüm koşullara, yani büyüme ve üreme için gerekli besinlere sahip oldukları insan vücudunda ideal bir yere sahiptir. Bazıları büyüdükçe hareket edebilir.

Çoğu zaman, endojen parazitler bağırsaklarda, kaslarda, kanda, akciğerlerde, kalpte ve karaciğerde bulunabilir. Bazı türler sinir dokularında bile yaşar. Ektojenik parazitler deride yaşar.

Parazitler vücuda nasıl girebilir?

İlk yol, bakterilerin vücuda yiyecek ve su ile alınmasıdır. Bazen enfekte veya kontamine olur, bu nedenle mikroorganizmalar orada çoğalmaya başlar. Sinek ve hamamböceği gibi böcekler de birçok zararlı bakteri taşır. Bazı yiyecek türleri başlangıçta kontamine olur - çiğ balık veya çiğ et. Çok sık olarak, hayvan eti parazitlerle enfekte olur, bu nedenle bir kişi onu çiğ yemez.

İkincisi iletişim-hanedir. Bu durumda parazitler insanlardan, ev eşyaları veya hayvanlar yoluyla bulaşır. Çoğu zaman bulaşıcı bakteriler sokak hayvanları tarafından taşınır - köpekler, kediler, kuşlar ve sıçanlar.

Üçüncüsü sivrisinekler tarafından kan transferidir. BDT ülkelerinde bu nadiren olur, çoğu zaman enfekte sivrisinekler sıcak ülkelerde yaşar. Dördüncüsü, bazı böceklerin insan vücuduna bağımsız girişidir. Deriyi kemirerek kas dokusuna veya kana nüfuz eder ve daha sonra en iyi yaşam koşullarına sahip oldukları yere giderler.

Parazitlerin belirtileri nelerdir?

İnsan vücudundaki parazitler, genellikle fark edilmeyen uykusuzluktan cilt oluşumlarına kadar tamamen farklı semptomlara neden olabilir. Örneğin, ektoparazitler sıklıkla cilt lezyonlarına ve uyuzlara neden olur. Akciğerlerde yaşayan endoparazitler sıklıkla öksürüğe neden olur. Bağırsaklarda olduklarında kabızlık, kusma veya ishalden rahatsız olabilirsiniz.

Ancak insanlarda parazit varlığının genel belirtileri şunlardır: uykusuzluk, genel yorgunluk, baş ağrısı ve bazen alerjik reaksiyonlar. Çoğu zaman, insanlar halk ilaçları kullanırlar, ancak bunlar her zaman hoş değildir, örneğin, herkes solucanlarla bir bardak lahana turşusu suyu içemez.

Farklı parazit türlerinin varlığında semptomları göz önünde bulundurun:

  • İnsanlar için en yaygın parazitler solucanlar veya yuvarlak solucanlardır. Hazımsızlığa ve mide ağrısına, sinirlilik, uykusuzluk ve anksiyete ataklarına, bazen de baş dönmesine neden olurlar. Onları tespit etmek yeterince kolaydır, onları dışkıda görebilir veya bir solucan yumurtası için pozitif bir test sonucu alabilirsiniz;
  • Sonra oldukça tehlikeli bir parazit geliyor - tenya. Genellikle karında rahatsızlık veya ağrıya, ishale, şiddetli bir iştaha (çok yersiniz, ancak kilonuzu artırmazsınız), karaciğerde ağrıya ve dışkıda solucanlarının varlığına neden olur;
  • bir kişide kıl kurdu varlığında, anüste iştahsızlık, uykusuzluk, sinirlilik ve kaşıntı fark edebilir.

Parazitler neden tehlikelidir?

Organların işleyişini bozarlar, dokularda inflamatuar süreçlere neden olurlar ve onları yok ederler. Vücudu yok eden toksik maddeler üretirler.

Size parazit yapan bir haşere hem yetişkinlerde hem de çocuklarda vitamin eksikliğine, genel bir zayıflamaya ve bağışıklığın azalmasına neden olabilir. Çocuklarda böyle bir parazitin varlığı, gelişimlerini büyük ölçüde yavaşlattıkları için çok tehlikelidir. Çevrelerine uyum sağlama eğiliminde oldukları ve alıştıkları yuvalarından ayrılmak istemedikleri için vücuttaki parazitlerden kurtulmak çoğu zaman zordur.

Parazit tedavisi nasıl yapılır?

parazitler için bir doktora görün

Parazitlerden kurtulmak için önce bir doktora danışmalısınız. Belirli bir ilacı veya başka, daha doğal bir çare yazacaktır.

Halk ilaçları ile tedavi de vardır, ancak ilaçlarla simbiyoz halinde yapılması önerilir.

tıbbi tedavi

Doktorlar uzun zamandır insanlarda parazitlere karşı etkili bir tedavi bulmuşlardır.

Bazı ilaçlar tablet şeklinde gelirken, diğerleri sıvılar gibi başka şekillerde gelir. Dozaj sadece doktor tarafından belirlenir, yan etki olmadan kendiniz yapmak mümkün değildir. Ayrıca, ilaçların amaçlandığı hastaların yaşlarında farklılıklar vardır.

Modern dünyada parazitleri olan insanları iyileştirmenin başka bir yolu var. Oksijen denir ve nispeten yakın zamanda ortaya çıkmıştır, sadece hastanelerde doktor gözetiminde gerçekleştirilir. Önce hastanın bağırsakları lavmanla temizlenir, ardından prob yöntemiyle oksijen verilir. Mide ve rektumu oksijenle doldurduktan sonra parazitler ölür. Bu yöntemle iyileşen hasta, ilaç yönteminin aksine herhangi bir yan etki görmez.

Parazitler: halk ilaçları ile hızlı tedavi

parazitler için sarımsak

İnsan vücudundaki çeşitli parazitler halk ilaçları ile temizlenebilir, hatta bazı doktorlar bu tür zararlılardan kurtulmak için bazı doğal çözümler önermektedir.

Kabak çekirdeği parazitleri tedavi etmek için en ünlü ilaçtır. İnsanlara ve bağırsak mikrofloralarına faydalı olan, ancak protozoa zararlıları için zararlı olan birçok besin içerirler. Tamamen iyileşmek için sabahları aç karnına 20 gram kabak çekirdeği yiyin ve 30-40 dakika sonra müshil için.

Bitkisel yağlar, en yaygın olanı hint yağı olan doğal müshil olarak kullanılabilir.

Parazitlerin yetişkinlerde halk ilaçları ile tedavisi için antelmintik çaylar kullanılır ve bağırsakları lavmanla temizledikten sonra. Bir kaynatma hazırlamak için pelin, karanfil, kırlangıçotu veya solucan otu alabilirsiniz. Hepsinin keskin ve acı bir tadı vardır, bu nedenle bağırsaklardaki ortamı zararlılar için uygunsuz hale getirirler.

Ancak kullandığınız otlar konusunda dikkatli olun, birçoğu hamile kadınlar için yasaklanmıştır.

Parazitleri önlemek için diyet

doktor parazitler için diyetler reçete eder

Parazitlerin varlığıyla daha önce karşılaşmış olan herkes, rehabilitasyon ve önlemenin ne kadar önemli olduğunu bilir. Bunun için, katılan doktor genellikle özel bir diyet reçete eder. Karbonhidrat ve proteinleri birbirinden ayrı yediğinizde ayrı öğünler önerilir. Çünkü onları birlikte yersek, mide neyin sindirilmesi gerektiğine ve bunun için hangi enzimlere ihtiyaç duyulduğuna dair doğru bir sinyal almaz.

Tam olarak sindirilmeyen yiyecekler parazitlerin beslenmesi için mükemmel bir yoldur, bu nedenle yaşamaya ve gelişmeye devam ederler.

Örneğin et, baklagiller patates, makarna veya ekmekle birlikte yenmemelidir. Onları sebzelerle birleştirmek daha iyidir. Karbonhidrat ve protein yemek istiyorsanız, bunların alımı arasında 2 saat ara vermelisiniz.

En sevdiğiniz sandviçlerden vazgeçemiyor musunuz?

Onları ızgara sebzelerle yiyin. Tahılları sık sık yiyin, vücudu mükemmel şekilde temizler.

vücudu temizlemek

parazitleri vücuttan çıkarmak için halk ilaçları

Vücuttaki istenmeyen parazitleri temizlemek ve atmak için eczanelerde, marketlerde veya süpermarketlerde sıklıkla satılan bazı bitkiler yardımcı olacaktır.

İlk yöntem için yeşil ceviz kabuğuna ihtiyacınız olacak. Sıcak bir bölgede yaşıyorsanız mutlaka ceviz ağaçları bulabilir ve onlardan olgunlaşmamış meyveler toplayabilirsiniz. 15 fındık alın, yeşil kabuğu onlardan çıkarın ve votka ile doldurun. Karanlık ve kuru bir yerde bir ay demlenmeye bırakın. Daha sonra bir damla tentürü yarım bardak su ile seyreltin ve için.

Yedi gün boyunca her gün dozu kademeli olarak artırın. Bundan sonra, alımını kademeli olarak 2 çay kaşığı artırın, ilacı günde birkaç kez alın. Ardından, yıl boyunca günde iki kez 2 çay kaşığı tentür almaya devam edin. Bu oldukça uzun bir temizlik sürecidir, ancak çok etkilidir.

Daha kolay bir yol karanfil tohumları kullanmaktır. Toz haline getirilmeleri gerekir. Bu tozdan sadece bir buçuk çay kaşığı alın. On gün boyunca, dozu kademeli olarak azaltın, sürenin sonunda bir çay kaşığına ulaşmalısınız.

Bağırsakları temizlemek için çeşitli taze sıkılmış meyve suları yardımcı olacaktır. Örneğin havuç, salatalık, limon, pancar, elma - tüm bu sular aç karnına tüketildiğinde midede belirli bir ortam yaratır ve vücuttaki parazitleri giderir.