İnsan derisinin altında yaşayan parazit belirtileri

Ne yazık ki, parazitler sadece bir kişinin iç organlarında yaşayıp beslenemez, aynı zamanda derinin altına da nüfuz edebilir. Bu, kendine özgü özellikleri olan bir dizi hastalığa neden olur. Rahatsız edici semptomların nedenini zamanında teşhis etmek ve parazit solucanlar vücuda büyük zarar vermeden önce tedaviye başlamak önemlidir. Derinin altında yaşayan parazitlerin çoğu sadece tropikal enlemlerde enfekte olabilir: durgun bir havuzda yüzmek, kaynatılmamış su içmek veya kan emici bir böceğin kurbanı olmak. Ancak bazı bireyler, evlerinden çıkmadan bedenlerine "yerleşirler".

deri altı parazitleri olan kırmızı lekeler

Hastalık ve parazit çeşitleri

Tıp, teşhisi insanlarda deri altı solucanlarını gösteren bir dizi hastalığı ayırt eder.

 1. sistiserkoz. Etken maddeleri domuz tenyalarının larvalarıdır. Çoğu zaman vücuda kaynatılmamış su veya yiyecekle girerler. Bu solucanlar iç organlarda, gözlerde, beyinde, kaslarda ve deri altında lokalizedir (omuzlarda, avuç içlerinde, göğüste görülürler). Bu tür parazitler bir insanda yıllarca yaşayabilir, epidermisin altında zamanla kalınlaşan kalınlaşmalar ve şişlikler oluşur. Teşhis, ciltte sürekli olarak kızarıklıklarla kendini gösteren ürtiker ile biraz kolaylaştırılır.
 2. Şistozomiyaz. Bu hastalığa Afrika ve Asya sularında yaşayan helmintler neden olur. Solucanlar genitoüriner sistemi ve cildi etkiler. Ana semptomlar kaşıntı, kızarıklık, dermatit, geceleri aşırı terleme, böbrek hasarı, karaciğer büyümesidir.
 3. Filaryaz. Bunlar Güney Amerika, Asya ve Afrika'da yaşayan iplik benzeri nematodlardır. Kan emici böcekler tarafından yayılırlar. Hastalık çok uzun bir süre (yedi yıla kadar) gelişir, ancak cildin bir takım patolojilerini kışkırtır: ülserler, egzama, düğümler, papüller, döküntüler. Bir kişi sürekli baş ağrılarına, uyuşukluğa, uyku bozukluklarına ve genel halsizliğe dikkat etmezse, artroz, glokom, katarakt şeklinde komplikasyonlar gelişebilir.
 4. insan derisinin altındaki parazit belirtileri
 5. Uyuz. Uyuz akarı yarım yüzyıl önce oldukça yaygındı. Epitelin derin katmanlarına yerleşir, onunla beslenir ve orada yumurta bırakır. Dişi parazit yaklaşık iki ay yaşar, ancak derinin altına birkaç düzine yumurta bırakmayı başarır. Kene, epiteldeki pasajları kırar ve bu şiddetli kaşıntıya neden olur. Lokalizasyon yerleri - vücuttaki kıvrımlar, uylukların yanları, meme bezleri, koltuk altları, cinsel organlar ve saç. İnsan derisi kabaran döküntüler, sivilceler, çıbanlar ve diğer komplikasyonlarla kaplıdır.
 6. Dirofillarya. Bunlar sadece deri altında değil, aynı zamanda göz küresini de etkileyebilen parazitlerdir. Bu solucanların dişileri 30 cm uzunluğa ve erkekler - 10'a kadar ulaşır. Bu türün solucanlarının taşıyıcıları köpekler ve kedilerdir ve onları ısıran sivrisinekler insanlara mikrofilarya larvaları taşır. Bu durumda vücutta bir yetişkinin gelişmesi yıllar alabilir. İstatistiklere göre, göz kürelerinin çıkarılmasının çoğu, görmede tam bir bozulmadan sonra körlüğe kadar tam olarak dirofillarya teşhisine düşer. Derinin altında kaşınan, kırmızıya dönen ve yumurta boyutuna ulaşabilen mühürler oluşur. Onlarda yetişkin solucan bulunur.
 7. Drakunculosis (gine kurdu). Bunlar, 120 santimetreye kadar uzunluğa ulaşan yuvarlak solucanlardır. Tropikal iklimlerde daha sık görülür. İnsanlara ek olarak, kediler ve köpekler de etkilenir. Kaynatılmamış su içerek, kirli rezervuarlarda yüzerek onlarla enfekte olabilirsiniz. Bir kez bir larva şeklinde vücutta, solucan ancak bir kişide bir yıl yaşadıktan sonra yetişkinliğe ulaşır. Çoğu zaman, bacaklar bu hastalıktan muzdariptir: kontraktür gelişimi, eklem iltihabı gibi komplikasyonlara eğilimli olanlardır. Ek olarak, bir kişinin içindeki gine solucanının varlığı, kangren ve kan zehirlenmesi ile doludur.
 8. Ankilostomiyazis. Solucanlara neden olan ajanlar, tropikal ve subtropikal iklimin olduğu yerlerde yaşar. Kancalı kurtlar, bir kişinin derisinin altına, cilde (genellikle bacaklar) en ufak bir hasar vererek girer ve orada parazitleşmeye devam eder. Hastalık şiddetli kaşıntı, bazen öksürük, kansızlık gibi semptomlarla kendini gösterir, iç organlarda hasar belirtileri vardır.
 9. Demodikoz. Bu en yaygın dermatolojik rahatsızlıklardan biridir. Deri altı kene neden olan ajanın penetrasyonu nedeniyle oluşur. Bu helmintik olmayan bir hastalıktır, ancak haşere epidermisin katmanlarında da (meibomian kanallarında ve yağ bezlerinde) yaşar. Parazitlerin belirtileri: Yüzde, yanaklarda, alında ve göz çevresinde bol, belirgin sivilce, bazen kirpik kaybı olur.
yüzde deri altı parazit demodex belirtileri

Teşhis, semptomlar ve belirtiler

Deri altı solucanlar ve parazitlerden şüpheleniliyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmak gerekir, çünkü bazı kişiler semptomlardan "hoşnut" olmadan önce birkaç yıl insanlarda yaşar. Bu nedenle, tespit anında parazitlerin sağlığa zarar vermek için zaten zamanı vardır.

Solucanların ve diğer deri altı sakinlerinin klinik tablosu oldukça belirsiz olduğundan ve birçok semptom bireysel olarak ortaya çıktığından, genellikle açık bir işaret listesi yoktur. Deri altı parazitleri gösterebilecek bir dizi gösterge vardır: sürekli kaşıntı, cilt tahrişi, çeşitli boyutlarda contalar, döküntü, epitel yüzeyinde küçük kabarcıklar, dolaylı olarak - uyku bozuklukları, yorgunluk. Bu tür belirtilerin etiyolojisini bulmak ve helmint istilasını dışlamak için aralarında birkaç uzmanı ziyaret etmeniz gerekir:

 • dermatolog;
 • nöropatolog;
 • alerji uzmanı;
 • bulaşıcı hastalık uzmanı;
 • psikolog (önceki uzmanlar profillerinde patoloji bulamadıysa).

Teşhis, semptomlara bağlı olarak birkaç şekilde gerçekleşir:

 • antijenler için kan testi;
 • epidermis örneğinin incelenmesi;
 • lekeleme;
 • sır almak;
 • kazıma.

Bir kişinin cildinde parazitlerin varlığını veya yokluğunu tespit edebilen bu göstergelerdir.

deri altı kene ile ellerde lekeler

Geleneksel haşere kontrol yöntemleri

Tedavi doğrudan parazit solucanın tipine bağlıdır. Her bir durumda, sorunun ihmalinin yaşı ve aşaması dikkate alınarak uygun bir terapi seçilir. Çoğu ilaç sadece solucan için değil, insan vücudu için de oldukça zehirlidir.

 • dracunculiasis'ten kurtulmak sadece cerrahi bir operasyonla mümkündür;
 • uyuz paraziti hidroklorik asit ve sülfürik sabunla etkili bir şekilde dışarı atılır;
 • şistozomiyaz ile bir antimon ilacı yardımcı olacaktır;
 • vücut yüz cilt bakımı için kozmetik bir çizgi (yıkama için özel sabun, krem) ile demodikozdan kurtulur.

Geleneksel ilaç tedavisinin yanı sıra, hastanın hijyen prosedürlerini sıkılaştırması, vücudun, tesislerin, kıyafetlerin temizliğini dikkatlice izlemesi ve insanlarla gereksiz temastan kaçınması gerekir. Bazı durumlarda, diyet gıdalarına, cilt bakım kozmetiklerine ihtiyacınız olacaktır.

Deri altı solucanlarının önlenmesi

Helmintik istilalarda son derece dikkatli olmanız gerekir, çünkü parazitleri vücuda yerleştirmek oldukça basittir ve doğru teşhis ve tedavi yıllar alabilir.

Solucanlarla deri altından enfeksiyon riskini en aza indirmek için doktorlar aşağıdaki kuralları hatırlamanızı tavsiye eder:

 1. tropikal iklime sahip ülkelere seyahat etmeden önce aşı olmanız gerekir;
 2. her zaman hijyen kurallarına uyun: çok sayıda insanla, parayla temas ettikten sonra, tuvalete gittikten sonra, yemekten önce ellerinizi yıkayın;
 3. parazit larvalarını (veya kene) derilerine bulaştırma riski yüksek olduğundan, kadınlar başkasının kozmetik ürünlerini kullanmamalıdır;
 4. meyve ve sebzeler kullanımdan önce iyice yıkanmalıdır, ancak kaynar suyun üzerine dökmek, eti uzun süreli termal etkilere maruz bırakmak, içmek için suyu kaynatmak daha iyidir;
 5. özellikle tropik bölgelerde herhangi bir cilt hasarını antiseptiklerle dikkatlice tedavi edin;
 6. kirli ve şüpheli sularda yüzmeyin.

Parazitler derinin altına yerleşmişse, bu en kısa zamanda bir dermatologla temasa geçmek için bir nedendir. Solucan türünü belirleyebilecek ve uygun tedaviyi reçete edebilecektir. Çoğu durumda, hasta, antihelmintik ilaçlar ve insanlarda hastalığın semptomlarını hafifleten diğer ilaçları almak da dahil olmak üzere konservatif tedaviyi beklemektedir.