Solucanlar (helmintiyazis)

Solucanlar, ev sahibinin vücudunda - bir insanda parazitik bir yaşam tarzına yol açan solucanlardır. Yaşın önemi yok. Hem yetişkinler hem de çocuklar enfeksiyona eşit derecede duyarlıdır. Helmintiyazların sınıflandırılması, özellikle sıcak iklime sahip ülkelerde çok kapsamlıdır.

insan vücudundaki parazitler

3 sınıf parazitik solucan vardır:

  • yuvarlak (nematodlar) - kıl kurdu, yuvarlak solucan;
  • bant (cestodlar) - domuz tenyası, sığır tenyası, ekinokok;
  • yassı kurtlar, parazitler (trematodlar).

Çocuklarda en yaygın solucanlar, enterobiasise neden olan kıl kurtlarıdır. Bu helmintlerin boyutları küçüktür, ortalama 1 cm'ye kadar, kavisli bir gövdeye sahip beyaz-gri renklidir. Bu parazitlerin yerleşim yeri kalın bağırsaktır ancak ince bağırsağın alt kısımlarına da girebilirler. Kıl kurdu, anüsün yakınındaki deride ürer. Geceleri dişi kıl kurdu, cildin kıvrımlarına yumurta bırakmak için dışarı çıkar ve genellikle cinsel organların bulaşıcı hastalıkları ile biten kızların labialarına nüfuz eder. Toplamda, bu helmintler yaklaşık 1-1. 5 ay yaşar. Bir çocukta kendi kendine enfeksiyon süreci, rahatsızlığın uzun yıllar devam edeceği gerçeğine yol açabilir. Dışkıda çıplak gözle parazitler tespit edilebilir.

Yuvarlak solucanlar, çocuklarda en yaygın olan başka bir solucan türüdür. 15 cm uzunluğa ulaşan karakteristik bir türden bu nematodlar, ince bağırsağın halkalarının lümenine yerleşerek hareketli yiyecek yığınına doğru hareket eder. Yuvarlak solucanlar dışkıya çok nadiren girer. Dişiler periyodik olarak dışkı analizinde bulunabilen yumurtaları serbest bırakır. Ancak çalışma sırasında bulunamadılarsa, bu çocuğun enfekte olmadığı anlamına gelmez. Yuvarlak solucanın yaşam döngüsü birkaç yıl sürebilir.

Nedenler

Bebeğin merakı parmaklarıyla fark edilir, dünyayı öğrenen çocuk, kolunun altına giren her şeye aktif olarak dokunur ve hemen ağzına çeker, güç ve tat almaya çalışır. Böylece kıl kurdu yumurtaları, gelecekteki küçük konakçılarının sindirim sistemine güvenle girerler.

Bir çocuk kirli su içerken yıkanmamış meyvelerin yüzeyinden solucan yumurtaları ile enfekte olur. Çoğu zaman, enfeksiyon, hayvanlarla iletişim kurarken veya kedilerin ve köpeklerin fizyolojik problemlerini çözmeyi sevdiği yerde, kum havuzunda oynarken ortaya çıkar. Yürüyüşten sonra çocuklar genellikle ellerini yıkamazlar ve parazit yumurtalarıyla birlikte tüm pislikler ağızlarına girer.

Belirtiler

Bir çocuğa çok sayıda parazit solucan yumurtası bulaşmışsa, birkaç gün içinde keskin bir bozulma meydana gelebilir. Daha hafif vakalarda, ilk istila belirtileri birkaç hafta hatta aylar sonra ortaya çıkar. Çok şey çocuğun bağışıklığına bağlıdır. Parazitlerle iyi başa çıkabilir ve gelişimlerini engelleyebilir. Ancak yavaş yavaş savunmalar azalır ve helmintler vücuda bulaşarak ciddi sorunlara neden olur.

İlk belirtiler zehirlenme belirtileridir (zehirlenme). Solucanların hayati aktivitesine, çocuğun vücudunu zehirleyebilecek çok sayıda hayvan toksininin salınması eşlik eder. Bağırsaklarda parazitik solucanlar besinleri kullanır, bunun sonucunda bebek yavaş yavaş proteinler, karbonhidratlar, yağlar ve vitaminlerde yetersiz kalır.

Çocuğun sahip olduğu:

  • zayıflama,
  • cildin solgunluğu,
  • halsizlik, sık baş dönmesi,
  • vücut ısısında artış, baş ağrısı,
  • kötü bir rüya,
  • gözyaşı
  • depresyon hali.

Bağırsak rahatsızlıkları kendini gösterir - kabızlık, gevşek dışkı, karında guruldama ve ağrı, mide bulantısı ve kusma nöbetleri, karnın farklı bölgelerinde ağrılı duyular ve şişkinlik. Hastalığa alerjik durumlar eşlik edebilir: kaşıntı, döküntü, öksürük, solunum yollarının mukoza zarının iltihabı. Bağışıklığın zayıflaması, bulaşıcı hastalıkların eklenmesine yol açar.

Teşhis ve tedavi

Dışkıda helmintiyazis teşhisi oldukça zordur. Bunun nedeni, yuvarlak kurt yumurtalarının veya kıl kurtlarının her gün dışkıda görünmemesi ve analizden smear mikroskobu tekniğinin büyük özen gerektirmesidir. Solucan yumurtaları için dışkı analizinin güvenilirliğini artırmak için, arka arkaya en az 3 gün alınması tavsiye edilir.

Solucan enfeksiyonu riskinin arttığı durumlarda (hayvanlarla temas, çocuğun yerde veya açık kum havuzlarında oynaması, çocuğun ağzına bir şeyler alma, tırnaklarını ısırma veya parmaklarını yalama alışkanlığı vb. ), Üç kat dışkı analizine ek olarak, helmintlere karşı kan tespit eden özel testler de dahil olmak üzere derinlemesine bir inceleme yapılması tavsiye edilir.

Bilinmeyen kökenli alerjik belirtilerin varlığında, kan testinde eozinofil sayısında bir artış, kalıcı bağırsak disbiyozu, yuvarlak kurt ve diğer helmintlere E sınıfı immünoglobulinlerin (Ig E ve G) belirlenmesi için kan bağışlanması tavsiye edilir. . Evcil hayvanlarda solucan olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Dolaylı belirtilerin ve anamnezin toplamını değerlendiren doktor, benzer klinik belirtilere neden olan diğer patolojiler dışlanırsa, çocukta solucanların varlığına dair doğrudan kanıt olmadan antihelmintik tedavi önerebilir. helmint yumurtaları ile birbirleriyle enfeksiyon odağı. Bu durumda ayrıca, her iki tarafta yatak ve kişisel çarşafların kaynatılması ve ütülenmesi başta olmak üzere hijyen önlemlerinin güçlendirilmesi gerekir.