Parazitler için halk ilaçları

Biyolojide, parazitler, hayati aktiviteleri, bir kural olarak, daha yüksek düzeyde organize edilmiş yaşam biçimlerinin kaynakları pahasına gerçekleşen organizmalardır. Günlük anlamda, bu terim genellikle insan vücudunda yaşayan protozoa ve helmintlerle ilgili olarak kullanılır.

insan vücudundaki parazitler

İlk bakışta, modern dünyadaki asalak istilaları nadir ve marjinal bir fenomendir. Tıbbın gelişmesi, hijyen uygulamalarının iyileştirilmesi ve kentleşmeyle birlikte geçmişte kaldı gibi görünüyor. Bu görüş biraz yanlıştır: "Parazit yumruğu" hakkındaki internet hikayelerinin gerçekte gerçekte çok az ilgisi vardır, ancak bugün bile istenmeyen faunanın taşıyıcısı olma riski oldukça yüksektir. Evcil hayvan sahipleri, egzotik yiyecekler ve seyahat meraklıları, çocuklar ve standart hijyen prosedürlerini ihmal edenler özellikle enfeksiyona karşı hassastır. Parazit istilasının en yaygın belirtileri şunlardır:

  • bilinmeyen kökenli deri döküntüleri, dermatit, akne;
  • dispeptik bozukluklar, mide ekşimesi, mide bulantısı, ani kilo artışı, sindirim sorunları;
  • baş ağrısı ve baş dönmesi;
  • tırnakların kırılganlığı, saçın bozulması, cildin erken yaşlanması;
  • bağışıklığın bozulması ve hastalığa direnç, düzenli herpetik püskürmeler, soğuk algınlığı;
  • genel sağlık bozulması: distimik fenomen, sinirlilik, uyuşukluk.

Çoğu zaman, helmintler ve protozoa sindirim organlarında ve karaciğerde yaşar. Parazitler neredeyse hiç fark edilmeden yıllarca vücutta kalabilir veya tam tersine enfeksiyondan bir ay sonra somut sorunlar yaratabilir. Öyle ya da böyle, parazitler insan vücudunu tüketir, faydalı iç florayı yok eder, besin besinlerinin emilimine müdahale eder ve vücut sistemlerini tahrip eder. İnsan vücudunda uzun süre kalmaları son derece ciddi sağlık sorunları ile tehdit eder ve çocuklarda görülen parazit istilası, fiziksel gelişimde belirgin bir gecikmeye ve sinir düzenlemesinde bozulmaya neden olabilir.

Vücudu parazitlerden temizlemek çoğu zaman profesyonel doktorların yardımını gerektirir. Var olduklarından şüpheleniyorsanız, derhal bir doktora danışmalı ve uygun tedaviye başlamalısınız Birçok doğal çarenin parazitlere karşı etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca iyileşmeyi hızlandırabilir, ilaç tedavisi için ek destek sağlayabilir ve enfeksiyonu önleyebilirler. Doğal ilaçların sentetik ilaçlara göre avantajı daha az toksisite, ucuzluk ve kullanım kolaylığıdır. Bununla birlikte, halk ilaçlarını dikkatlice kullanmaya değer: evde antiprazitik ilaçlar yaparken talimatları izlemelisiniz. Çok küçük bir doz aktif bitki materyali istenen etkiye sahip olmayacak ve parazitlerin buna direnç geliştirmesine yardımcı olacaktır ve çok büyük olması aşırı doza yol açabilir.

Parazitler için otlar: liste ve açıklama

Antiparazitik şifalı bitkileri kendi zevklerine göre tanımlamak oldukça basittir: acı, baharatlı veya ekşi. Bitkilerde bu tür tatları oluşturan maddeler, insan vücudunda helmintlerin detayı ve en basit şartlar için elverişsiz koşullar yaratır.

Pelin- belki de parazitler için en ünlü ve kanıtlanmış çare. Pelin ağacının saplarında ve yapraklarında bulunan maddeler solucanları hareketsiz hale getirir ve doğal bir şekilde yok olmalarını sağlar. Ayrıca pelin, vücudun helmintlerin ürettiği toksinlerden hızla kurtulmasına yardımcı olur. Bitki oldukça zehirlidir, bu yüzden onu diğer bitkilerle birlikte kullanmak daha iyidir. Pelin otu, ülseratif süreçler ve aşırı kilolu yanı sıra zayıflamış karaciğeri ve çocukları olan kişiler için kullanılmamalıdır.

Solucan otu- pelin gibi, yetişkin helmintler üzerinde felç edici bir etkiye sahiptir, ancak daha az toksiktir ve daha hafif bir etkiye sahiptir. Choleretic ve antiseptik özelliklere sahiptir, detoksifikasyonu uyarır.

Karanfil- antiparazitik geniş etki, hem yetişkinleri hem de helmint yumurtalarını yok eder, karaciğeri ve bağırsakları temizlemeye yardımcı olur, antifungal, antibakteriyel ve antispazmodik etkiye sahiptir.

Elecampane kökübağırsaklardaki parazitlerle savaşmak için kullanılır, ayrıca dolaşım sistemi ve solunum sisteminin temizlenmesine yardımcı olur.

Hatmi kökü- birçok kullanım şekli olan mükemmel bir araç; diğer şeylerin yanı sıra, en basit parazitlerle ve vücutta kalmalarının sonuçlarıyla başa çıkmaya yardımcı olur, iç organların hasarlı zarlarını iyileştirir, peristalsisi uyarır, anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir ve ayrıca tekrarlanan istilalara karşı bağışıklığı ve direnci arttırır.

Çörek otuPek çok helmint türüne karşı etkili olduğu kabul edilir ve ayrıca larvalarını ve yumurtalarını yok eder. İstilanın semptom ve sonuçlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur: atopik cilt hastalıkları, iltihaplanma, sindirimi normalleştirir.

Karahindiba kökü- boşaltım işlevlerini mükemmel şekilde uyarır: idrar söktürücü, müshil ve kolinerjik özelliklere sahiptir, acı vücuttaki nem içeriğini azaltır ve neredeyse tüm helmint türlerinin canlılığını azaltır.

Hint kamışı bataklığıKaraciğer ve pankreastaki parazitlerin yok edilmesine uygun, vücudun boşaltım işlevlerini geliştirir; hızda farklılık gösterir.

Isırganhafif bir antiparazitik etkiye sahiptir, solucan otu ve pelin ile birlikte harika çalışır, trichophytes ve pinworms ile savaşmaya yardımcı olur.

Dereotu ve rezene tohumlarıenfeksiyon sırasında karaciğerde biriken zararlı maddeleri nötralize eder, boşaltım fonksiyonlarını uyarır. Civanperçemi rengi ve otu vücudu benzer şekilde etkiler.

Keten tohumu- Parazitleri etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve ilacın müshil etkisi atılımını hızlandırır. Keten ayrıca iyi temizler ve bağırsakları ve mideyi olumsuz etkilerden korur, yaraları ve erozyonu iyileştirir.

Huş tomurcuklarıparazit istilasının şiddetli gastrointestinal semptomları için önerilir. Acı verici hisleri ortadan kaldırır, ishal, mide bulantısı, şişkinliğe yardımcı olurlar.

Calenduladaha güçlü ilaçlarla kombinasyon halinde yararlıdır, enflamatuar süreçleri durdurur, vücut üzerinde antitoksik ve antiseptik bir etkiye sahiptir, bağırsak mukozasının iyileşmesini destekler.

Sarımsak- Mevcut en basit araç, ancak etkinliği en iyi karmaşık terapide kendini gösterir. Sarımsağın içerdiği fitokitler, parazitler için elverişsiz bir ortam oluşturur ve sürekli kullanımla, sarımsak iyi bir profilaktik ajan haline gelebilir.

kırmızı biber(acı biber) ve karabiber, yardımcı ve profilaktik ajanlara aittir, bakterisidal etkiye sahiptir, karaciğeri temizlemeye yardımcı olur ve metabolizmayı uyararak detoksifikasyona katkıda bulunur. Sarımsak gibi biberin de yemeğe çeşni olarak eklenmesi tavsiye edilir.

Zencefil köküanti-parazit preparatlarının bir parçası olarak kullanıma uygundur. Kök, bağırsak ve mide mukozasını yeniler, toksinlerden arındırıcı etkiye sahiptir ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için faydalıdır. Önleyici bir önlem olarak zencefil çaya eklenebilir.

Bu antiparazitik ajanlar, çeşniler veya gıda katkı maddeleri şeklinde kullanılabilirler, saf formda veya farklı şekillerde kombine edilmiş içecekler, tentürler veya kaynatma hazırlamak için kullanılırlar.

Antiparaziter ücretler: uygulama ve tarifler

En iyi etki için, çeşitli bitki materyallerini birleştirmeniz önerilir. Bu yaklaşımla, bileşenlerin etkisi daha yumuşak ve aynı zamanda daha belirgin hale gelir. Antiparazitik preparatlar, istila sorununu karmaşık bir şekilde çözmenin yanı sıra bağışıklığı güçlendirerek ve vücudun iç ortamını dönüştürerek yeniden enfeksiyonu önlemeye izin verir.

Pelin (1 kısım), karanfil (1. 5 kısım) ve solucan otundan (3 kısım) bir müstahzar. Otlar öğütülmeli ve iyice karıştırılmalı, karışım yemeklerden önce veya yemek sırasında su ile kuru olarak tüketilmelidir. ½ çay kaşığı için 4-5 gün. öğle yemeğinde, ardından yavaş yavaş dozu 1 çay kaşığı artırın. Günde 3 defa. Tedavi süresi 24 gündür.

Bir bitki karışımından etkili bir preparat. Kompozisyon, güçlü antiparazitik bitkisel ilaçlar içerir. İlaç, üç yaşından büyük çocuklar için uygun, kullanımı kolay toz veya kapsül formunda mevcuttur.

Solucan otu, papatya, civanperçemi, pelin ve meşe kabuğu infüzyonu. Ezilmiş bileşenleri eşit miktarda karıştırın, 30 gr. bir tencerede karıştırın, 1 litre dökün. kaynayan su; içeceği 50-60 dakika ılık bekletin. Koleksiyon 100 ml olarak tüketilir. 3 gün ara ile 10 gün boyunca iki kez aç karnına.

Kimyon tohumu, kantaron ve solucan otu infüzyonu. Belirtilen otları eşit parçalar halinde karıştırın, toz haline getirin. 15 g ilaç 200 ml dökün. kaynar su, 50-60 dakika ılık ve üzeri kapatılır. İnfüzyon 1 yemek kaşığı alır. l. Yemeklerden önce günde 3 defa.

Yaban turpu ve sarımsakta alkol tentürü. Lamblia ve diğer protozoalara karşı iyi yardımcı olur. 40 gr doğranmış yaban turpu kökü ve 40 gr sarımsak, yarım litrelik bir şişeye votka dökün, kapatın. İçeceğin 7-10 gün demlenmesine izin verin. Tentür, yemeklerden önce günde 3 defa alınır - ılık su veya süt ile birlikte 20 damla. Çare, gastrit ve ülseri olan kişiler için kullanılmamalıdır.

Okaliptüs, St. John's wort, karanfil, solucan otu, civanperçemi ve kekik kaynatma. Tüm malzemelerin bir kısmını, ardından 1. 5 yemek kaşığı öğütün ve karıştırın. l. ilacı bir tencereye dökün, 350 ml dökün. temiz su, kaynatın ve 6-7 dakika daha ateşte tutun. Ardından suyu sıcak bir yerde ve soğumaya bırakın. İlaç, yemeklerden önce günde 3 defa 1/2 bardak alınır. Kurs - 12 gün, haftada üç kez aralarla. Et suyu, günümüzde en yaygın parazitler olan yuvarlak kurtlar ve kıl kurtları için mükemmeldir.

İpuçları & Hileler

Tedaviye başlamadan önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun, açık bir ihtiyaç olmadan ilaç almayı reddetmeyin (kontrendikasyonlar, belirgin yan etkiler).

Çeşitli bitkileri birleştirin, ücretleri kullanmak daha iyidir - etkileri daha dengelidir, ucuzluktan korkmayın: doğru kullanılırsa, ucuz bitkisel preparatlar daha az etkili değildir. Seçilen tüm bitkisel ilaçların kontrendikasyonlarını dikkatlice inceleyin, emin olun bitki sizin için alerjen değildir.

Tedavi sırasında bir diyet uygulamalısınız: çok taze sebze ve meyve yiyin, et ve süt tüketimini en aza indirin Düzenli olarak baharat şeklinde yiyin: tarçın, yenibahar, zerdeçal, sarımsak, fesleğen, zencefil kökü, kakule. Çeşniler vücudunuzu parazitizm için rahatsız edecek ve enfekte olursa, helmintlerin çoğalmasını önleyecektir.

Antiparazitik bitkilerin alımını, örneğin saman veya topalak kabuğu gibi vücudu daha yoğun bir şekilde temizlemeye yardımcı olacak bitkisel müshiller alımıyla birleştirmek daha iyidir; Diüretikler (atkuyruğu, frenk üzümü, ardıç) ve detoksifiye edici ajanlar (kekik, sarı kantaron) kullanmak faydalıdır. Günlük beslenmenizdeki ayçiçek yağını kabak veya sedir yağı ile değiştirin. Vücudu iyi temizler ve enfeksiyonları önlerler. Adaptojenik bitkisel ilaçlar ile bağışıklığı güçlendirir, bunun için leuzea, limon otu, kekik, Rhodiola rosea, ekinezya tentürleri ve kaynaşmaları mükemmeldir. Tabii kullanmadan önce ellerinizi ve ürünlerinizi iyice yıkamalısınız. , parazitleri evcil hayvanlardan hariç tutun, arıtılmamış su içmeyin (örneğin kaynaklardan) ve yerleşim yerlerinin yakınındaki kirli su kütlelerinde yüzmeyin, düzenli muayenelere tabi tutulması da önemlidir.

Sonuç

Doğal antiparazitik ilaçlar, istilalar ve bunların sonuçlarıyla savaşmak için çok uygundur. Ortalama olarak, antiparazitik preparatlarla tedavi, standart ilaç tedavisinden daha uzun sürer. Halk ilaçları, çok faktörlü ve aynı zamanda vücut üzerinde daha yumuşak bir etki ile ayırt edilir; onları almak nadiren hoş olmayan sonuçlara neden olur, daha az kontrendikasyonları vardır. Bununla birlikte, evde bitkisel ilaçlar bir doktora gitmenin yerini tutmaz; tedaviye başlamadan önce bir profesyonelin tavsiyesini almak daha iyidir.