Kabak çekirdeği parazitleri ortadan kaldırır

Kabak çekirdeğinin parazitlerden kurtulmaya yardımcı olabileceğine dair önemli bir bilimsel kanıt yoktur. Ne DSÖ ne de ABD Ulusal Sağlık Servisi bu tavsiyede bulunmaz. Kaç tane tohum yemelisin, kimse kesin olarak söylemeyecek. Bu puanla ilgili tıbbi kuruluşlardan doğrulanmış veri yoktur. Parazitlerden nasıl kurtulacağınızı ve kabak çekirdeği yemeye değip değmeyeceğini size anlatacağız.

kabak çekirdeği parazitleri temizler

Parazitiniz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Evde parazit olup olmadığını anlayamayacaktır. Çoğu zaman bu davetsiz oda arkadaşları kendilerini hiçbir şekilde göstermezler. Ancak tuvalete gittikten sonra tuvalette veya kusmukta görülebilirler.

Parazitlere işaret eden semptomların çoğu aslında birçok başka hastalığın belirtisi olabilir. Örneğin, ishal, kanlı dışkı, mide bulantısı veya kusma yine de zehirlenme veya gastrointestinal hastalık belirtileri olabilir.

Ve tam tersi olur. Sindirim ve bağırsak fonksiyonuyla ilgisi olmayan semptomlar vücutta parazitlerin bulunduğunu gösterebilir. Örneğin, ascaris larvaları akciğerlere gidebilir. Daha sonra kişi öksürme, hırıltı ve nefes darlığı ile işkence görür. Bronşiti veya zatürreesi varmış gibi görünebilir.

Muayene ve muayeneden sonra ancak bir doktor doğru teşhis koyabilir. Bu nedenle hemen bir terapiste gitmek daha iyidir.

Doktor şüphelerinizi doğrularsa, dışkı testi önerecektir. Böyle bir test, ishal, kramplar, şişkinlik ve bağırsaklardaki diğer rahatsız edici semptomlar düzenli olarak ortaya çıkarsa verilebilir.

Daha az yaygın olarak, ucunda kamera bulunan bir tüp ağza veya anüse yerleştirildiğinde endoskopik incelemeler kullanılır. Bu, yalnızca dışkıda hiçbir şey bulunmadığında yapılır, ancak doktorun parazitlerin varlığını varsayması için bir nedeni vardır.

Bazı durumlarda, vücudun olası enfeksiyona yanıt verdiği antikorlar ve antijenler için bir kan testi yapılır. Testler ve endoskopi parazit bulamadıysa, doktorunuz bir MRI, X-ışını veya bilgisayarlı tomografi isteyebilir. Ancak bu çok nadirdir.

Parazitlerden nasıl kurtulurum

Solucan otu, kırmızı biber, sarımsak veya soda ile parazitlerin nasıl yok edileceğine dair birçok popüler tarif var. Ancak bileşenlerin dozajı net değildir ve bu yöntemlere etkili denilemez. Bitkisel tedavinin nasıl çalıştığına dair doğrulanmış veri de yoktur. Ek olarak, tüm bu yöntemler olası yan etkileri ve alerjik reaksiyonları hesaba katmaz.

Parazitlerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek etkili ilaçlar vardır. Bu tür ilaçlar profilaksi uğruna alınmamalı veya kendi başınıza reçete edilmemelidir, çünkü farklı parazitlerin farklı ilaçlara ihtiyacı vardır. Sadece bir doktor uygun ilacı ve dozajını seçer.

Kabak çekirdeği parazitlerle mücadelede hiç yardımcı olmayacak mı?

Çok, çok olası değil: birçok parazit var ve bilim hangi solucanlardan yardım edebileceğini bilmiyor. Ancak ilaç almaya gerçekten kabak çekirdeği eklemek istiyorsanız, kendinize zarar vermezsiniz. Kabak çekirdeği sağlıklıdır ve 100 gramında 13 mg demir içerir. 18 yaşın üzerindeki erkekler ve 50 yaşın üzerindeki kadınlar için demir normu günde 8. 7 mg ve 19 ila 50 yaş arası kadınlar için - günde 14. 8 mg'dır. Vücudun her yerine oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşturulması gerekir. Demir ayrıca et, kuru meyveler, baklagiller ve kuruyemişlerden de elde edilebilir.

Kabak çekirdeği çiğ veya kavrulmuş olarak yenebilir. Alerjiniz yoksa bunları unlu mamullere, salatalara ve tahıllara ekleyin. Bitki demirinin daha iyi emilmesi için C vitamini içeren yiyecekler - turunçgiller, biber, çilek, kuş üzümü, patates ve Brüksel lahanası yiyin.

Parazitlerle enfekte olmaktan nasıl kaçınılır

Ana risk faktörleri genç yaş, sıcak iklim ve kötü hijyendir. Örneğin, 10 yaşın altındaki çocuklar, çamurda oynamayı ve su birikintilerine atlamayı severler, çünkü genellikle ellerini yıkamazlar.

Parazitlerin ortaya çıkmasını önlemek için şu kuralları izleyin:

  • Sağlıksız alanlarda sadece şişelenmiş su için.
  • Örneğin marketlerde önceden kesilmiş meyve ve sebzeleri yemeyin.
  • Ellerini sabun ve suyla yıka.
  • Hayvanları öpmeyin ve onlara dokunduktan sonra ellerinizi yıkamayın.
  • Sebzeleri ve meyveleri iyice yıkayın.
  • Çiğ deniz ürünleri yememeye çalışın.
  • Eti, balığı ve kümes hayvanlarını pişene kadar ısıtın.

Size parazitleriniz varsa veya onları görebildiyseniz, soda ve kırmızı biberi karıştırmak için internette ne oranda arama yapmayın. Çoğu parazit enfeksiyonu artık çok basit bir şekilde tedavi ediliyor. Örneğin, bir doz mebendazol, kıl kurtlarına yardımcı olur ve birkaç hafta sonra başka bir doz. Hemen doktorunuza gidin ve sadece reçetesine göre ilaç için - dozaj yanlışsa, toksik olabilirler.

Çocuğunuza parazit bulaşmışsa çocuk doktorunuza başvurun. Bunlara sahipseniz, genel pratisyeninize veya genel pratisyeninize görünün.