Helmintler: insanlar için tehlikeli asalak solucanlar nelerdir

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, her yıl gezegendeki her iki kişiye helmintler bulaşıyor. Pek çok insan parazitik solucanların sağlığa çok zararlı olmadığını düşünür. Bununla birlikte, her şey o kadar basit değildir: helmintler önemli iç organları enfekte edebilir: kalp, akciğerler, beyin.

Helmintler - kim bunlar?

Helmintler, ev sahibi olarak bir insanın, hayvanın, bitkinin vücudunu seçebilen parazitik kurtlardır. Toplamda üç sınıf helmint vardır:

 • tenyalar.Bu sınıf yaklaşık 3, 5 bin tür helmint içerir. Parazitik kurtların uzunluğu birkaç mm ile 10-15 metre arasında değişir;
 • şanslar.Parazitler, besinlerini aldıkları emici varlığı nedeniyle adını aldı. İnsan vücudu yaklaşık 4 düzine flukes türüne bulaşabilir. Kural olarak, solucanların uzunluğu 5 cm'yi geçmez;
 • yuvarlak solucanlar.Bu helmint sınıfının 24 binden fazla türü vardır. Yuvarlak kurtlar iğ şeklindedir. Genellikle uzunlukları 0, 5 metreden fazla değildir.

Helmintlerle çeşitli şekillerde enfekte olabilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu zaman parazit istilası aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkar:

 1. Kötü el hijyeni.
 2. Yıkanmamış sebzeler, meyveler; az pişmiş veya az pişmiş et, balık - bu tür ürünlerin kullanımı parazit istilası riskini kat kat artırır.
 3. Yiyecekleri buzdolabının dışında açık tutmak. Böcekler helmint yumurtalarını ambalajsız olarak saklanan gıdalara aktarabilirler.
 4. Evcil hayvanlarla iletişim kurun.
vücudun parazitlerle enfeksiyon nedenleri

Vücuttaki parazitlerin varlığının ana belirtileri:

 • bulantı, kusma, ishal;
 • kilo kaybı;
 • alerjik döküntüler;
 • şişkinlik;
 • anüste kaşıntı;
 • bir rüyada diş gıcırdatmak.

Rusya'da en yaygın olan helmintler hangileridir? En yaygın parazitik kurt türlerini ve neden oldukları hastalıkları düşünün.

Tenyalar

Tenyanın gövdesi, toplam sayısı 3 ila 5000 arasında değişen üyelerden oluşur. Helmintin sabitlemesinin ana unsuru kafa, ek olanlar vantuzlar, kancalardır.

Tenyaların en yaygın nedenleri şunlardır:

 • diphyllobotriasis;
 • teniarin hortumları;
 • tenyaz.
tenya, insan vücudunun bir paraziti

Difillobotriazis

Hastalığın etken maddesi, insan bağırsağını etkileyen geniş bir tenyadır. Solucan yumurtalarının gelişimi tatlı suda gerçekleşir. İnsan vücuduna giren tenya şeması aşağıdaki gibidir:

 • Solucanın yumurtaları, rezervuarda yaşayan kabuklular tarafından yutulur.
 • Enfekte kabuklular balıklar tarafından yenir.
 • Bir kişi, yetersiz ısıl işlem görmüş balıkları yiyerek parazit ile enfekte olur.

Hastalığın semptomatolojisi enfeksiyondan 1. 5 ay sonra gelişir. Patolojinin ana belirtisi, dışkıda beyazımsı helmint parçalarının varlığıdır.

Bağırsak mukozasına yapışan tenya, büyük miktarda B12 vitamini emer. Bu nedenle, difillobotriazisi olan kişilerde sıklıkla anemi gelişir. Ek olarak, tenya, karaciğer, dalak, bağırsak tıkanıklığında artışa neden olabilir.

Teniarinhoz

Hastalığın etken maddesi, ağırlıklı olarak insan ince bağırsağında yaşayan sığır tenyasıdır. Gelişim döngüsü sırasında, helmint iki konağın yerini alır: ara madde sığır, asıl olan insandır. Sığır tenyası vücutta 20 yıl yaşayabilir, çoğalarak sağlığa zarar verebilir.

Tipik olarak, insanlar az pişmiş veya az pişmiş sığır eti yedikten sonra teniarin hortumları geliştirirler.

Hastalık genellikle belirgin semptomlar olmadan ilerler ve bir kişi dışkısında helmint unsurlarını gördüğünde tesadüfen tespit edilir. Bazı kişilerde, helmintlerle enfeksiyonun ana belirtilerine ek olarak, karın ön duvarının sağ tarafında ağrı sendromu oluşabilir.

Yetişkin helmintler, ek, pankreas kanalı, safra yollarına nüfuz edebilir ve içlerinde akut enflamatuar süreçleri tetikleyebilir. Birden fazla parazit istilası ile bağırsak tıkanıklığı gelişebilir.

sığır tenyası paraziti

Tenioz

Hastalığın etken maddesi, başlangıçta insan ince bağırsağını etkileyen domuz tenyasıdır. İnsan enfeksiyonu, çiğ veya yanlış pişirilmiş domuz etinin tüketilmesiyle oluşur.

Parazit çeşitli organlara ve dokulara nüfuz ederek karın, sırt ve bacaklarda ağrıya neden olabilir. Solucan deri altı yağ ve iskelet kası dokusunda lokalize olduğunda patoloji en elverişlidir. Solucanlar göz kaslarına girdiğinde görme keskinliğinde, gözyaşında ve fotofobide azalmaya neden olurlar. Beynin domuz zincirinin yenilgisi ölümcül olabilir.

Enayiler

Kurtlar yaprak şeklindedir ve yaşam döngüsünün farklı dönemlerinde üreme kabiliyetleri yüksektir. Solucanların üremesi sadece cinsel olarak döllenmeyle değil, onsuz da mümkündür. Vantuzlara ek olarak, solucanlar, organların mukoza zarlarına güvenilir bir şekilde bağlandıkları için birçok kancaya ve dikene sahiptir.

fluke parazit türleri

Şansların neden olduğu yaygın patolojiler:

 • fasiyoliyaz;
 • opisthorchiasis;
 • paragonimiasis.

Fasiyoliyaz

Fasiyoliyaz, karaciğer veya safra kesesi karaciğer paraziti nedeniyle hasar gördüğünde ortaya çıkar. Temel olarak enfeksiyon, suyun açık rezervuarlardan kullanıldığı sebzeleri yerken ortaya çıkar.

Standart parazit enfeksiyonu belirtilerine ek olarak, bir kişi nefes darlığı, yüz kızarması, genişlemiş göz bebekleri ve taşikardi ile birlikte astım atakları yaşayabilir. Bir yetişkin safra kanallarının tıkanmasına neden olmuşsa, tıkanma sarılığı gelişir. Patoloji belirtileri:

 • sağ hipokondriyumda kramp ağrıları;
 • cildin sararması;
 • ateş;
 • renksiz dışkı.

Opisthorchiasis

Hastalığın etken maddesi bir kedigil flukedir. Parazitin adı, insanlara ek olarak, genellikle kedileri ve balık yiyen diğer memelileri enfekte etmesinden kaynaklanmaktadır.

parazit kedi şansı

Kural olarak, kedi fluke karaciğeri ve pankreası etkiler ve organlarda iltihaplanmaya neden olur. Belirtiler çeşitlidir ve parazitlerin sayısına bağlıdır. Hasta yaşayabilir:

 • zehirlenme belirtileri;
 • ateş;
 • kurdeşen;
 • kaşınan cilt;
 • kaslarda, eklemlerde, sağ hipokondriyumda ağrı.

Bazı durumlarda, helmintler lenf düğümlerinde artışa, sarılık gelişimine neden olur. Kronik patoloji formu genellikle hepatite, karaciğer sirozuna yol açar.

Paragonimiasis

Hastalığın suçlusu, insan vücuduna enfekte kabuklularla giren bir akciğer parazitidir.

Önce parazit insan bağırsağına, ardından karın boşluğuna girer. Yolculuğunun son noktası akciğer dokusudur. Ek olarak, solucan beyne nüfuz edebilir ve merkezi sinir sistemini etkileyebilir.

parazit akciğer fluke

Akciğerlerin parazit istilasının spesifik belirtileri:

 • göğüste ağrı;
 • irin ve kan içerebilen balgamla öksürük;
 • ateş.

Bazı durumlarda, helmintler akciğerlerin havalandırma fonksiyonunun ihlaline ve solunum sırasında gaz değişimine neden olur.

Yuvarlak solucanlar

Yuvarlak kurtlar (nematodlar) yapıları nedeniyle aşırı koşullarda bile hayatta kalabilirler. Vücutları, parazitleri dış etkilerden güvenli bir şekilde koruyan üç katmanlı bir kas-deri kesesi ile kaplıdır.

parazit türü yuvarlak kurtlar

Nematodların neden olduğu yaygın hastalıklar:

 • askariasis;
 • enterobiasis;
 • trikinoz.

Askariasis

Hastalığın gelişimi, başlangıçta ince bağırsakta sabitlenen ascaris'i kışkırtır. Yetişkinlerin ortalama uzunluğu 40 cm'dir Parazitin larvaları, yıkanmamış sebze ve meyveler, kirli su ile insan sindirim sistemine girebilir. Ayrıca, yemekten önce kötü yıkanmış eller genellikle askariazisin nedenidir.

Larvaların insan vücuduna girmesi sırasında ateş altında ateş, alerjik döküntüler ve berrak balgam salınımı ile öksürük görülebilir. Ascariasis'in bağırsak aşamasının belirtileri (ishal, karın ağrısı) sadece birkaç parazit varlığında görülür. Kural olarak, bir solucanın bağırsaklarında yaşamak asemptomatiktir.

Birden fazla parazit istilası ile ilgili komplikasyonlar:

 • safra kanalının tıkanması;
 • safra kesesinde, karaciğerde pürülan enflamatuar süreçler;
 • ekin iltihabı;
 • bağırsak tıkanıklığı.

Enterobiasis

Hastalığın provokatörleri kıl kurtlarıdır - 1 cm uzunluğa kadar küçük solucanlar Helmintler, yuvarlak kurtlarla aynı şekilde insan sindirim sistemine nüfuz eder.

insan kıl kurdu parazitleri

Şu anda enterobiasis dünyadaki en yaygın paraziter patolojidir. Temel olarak, hastalık 10 yaşın altındaki çocuklarda teşhis edilir.

Semptomlar, önceki vakalarda olduğu gibi, yalnızca birden fazla parazit istilası ile gelişir. Çocuklarda genellikle ishal, dışkıda mukus, zor ve ağrılı sindirim, anüste kaşıntı ve mide bulantısı görülür. Hastalığın şiddetli seyrinde uzuv krampları meydana gelebilir. Ek olarak, kıl kurtları cinsel organlara nüfuz ederek içlerinde akut iltihaplanmaya neden olabilir.

Trikinoz

Bu hastalık, en küçük parazitik solucanlardan biri olan Trichinella'yı kışkırtır. Parazitin uzunluğu nadiren 4 mm'yi geçer. Larva aşamasında solucanlar iskelet kaslarına bulaşabilir. Bunun istisnası miyokarddır - kalbin kas dokusu. Yetişkinler ince bağırsağı parazite eder.

Kural olarak, yarı pişmiş domuz eti yerken insan enfeksiyonu oluşur. Aynı zamanda hastalığın gelişmesi için sadece parazitlerden etkilenen 30 gr et tüketmek yeterlidir.

Patoloji, parazit istilasının standart semptomları ile kendini gösterir. İleri bir aşamada göz kapakları, yüz, kollar ve bacaklarda şişlik, belde ağrı, çiğneme kasları ortaya çıkabilir. Olası komplikasyonlar, tam veya kısmi hareketlilik kaybı, hava yolu felçidir.

Helmint istilasından nasıl kaçınılır?

Parazit solucanlarla enfekte olma riskini azaltmak için şu yönergelere uymak önemlidir:

 1. Sokağı, halka açık yerleri ziyaret ettikten sonra yemekten önce ellerinizi iyice yıkayın.
 2. Et, balık pişirmek için doğru teknolojiyi gözlemleyin. Et ve balık ürünlerinin ısıl işlemi en az 20 dakika sürmelidir.
 3. Kurutulmuş veya kurutulmuş balık yemeyin.
 4. Evcil hayvanların haşaratını giderin.
 5. Patolojik belirtileriniz olmasa bile düzenli olarak test yaptırın. En yaygın tanı yöntemleri, dışkının makroskopik ve mikroskobik incelemesidir. İlk yöntem, yetişkinleri, ikinci - yumurtaları ve solucan larvalarını tespit etmenizi sağlar.