İnsanlarda hangi parazitler alerjiye neden olur?

Vücudun olumsuz bir reaksiyonu sadece hayvanlar, bitki polenleri, ilaçlar ve yiyeceklerde meydana gelmez. Kandaki histamin artışı, helmintleri ve protozoayı tetikleyebilir. Hangi parazitlerin alerjiye neden olduğunu ve bu fenomenle nasıl başa çıkılacağını daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

vücutta parazitlerin varlığında deri döküntüleri

Alerjiye neden olan parazit türleri

Tüm helmintler ve protozoalar, insan bağışıklık sisteminin olumsuz bir reaksiyonunu tetikleyebilecek alerjenler değildir. Bu tür parazitik patojenlerin birkaç türü vardır.

 1. Tek hücreli organizmalar veya lamblia. Çocuklarda atopik dermatite, egzamaya, nörodermatite yol açabilirler. Bağırsakların çalışmasında bozukluklar ortaya çıkar, uyku kötüleşir, şiddetli cilt kaşıntısı arka planında sinirlilik görülür.
 2. Helmintler - ekinokok, yuvarlak kurt, toksokara. Bu tür parazitler insanlarda kurdeşen, ödem, kaşıntı, ağız kokusu, astıma neden olur. Ek olarak, ascaris larvaları vücut içinde fokal nekroz oluşturabilir ve bu da etkilenen dokuların şiddetli iltihaplanmasına yol açar.
 3. Mantarlar, bakteriler, virüsler. Bu tür organizmalar, bağışıklık sisteminin olumsuz reaksiyonlarına neden olan bulaşıcı alerjenler olarak adlandırılır.

Alerjik reaksiyonlara neden olan en tehlikeli parazitler solucanlar ve lamblia'dır. Vücut üzerindeki olumsuz etkileri iki şekilde gerçekleşir. Birincisi, helmintler insan organlarını ve sistemlerini hayati aktivitelerinin ürünleriyle zehirler. İkincisi, ölü bireylerin çürüyen maddeleriyle akut bir zehirlenme var.

insan vücudundaki helmint

Sebepler ve ilişki

Solucanlar ve alerjiler arasındaki ilişkinin ne olduğunu anlamak için, bazı solucanların neden yetişkinlerde ve çocuklarda bağışıklık sisteminde artan bir duyarlılığa neden olduğunu bilmeniz gerekir.

Yuvarlak kurtlar ve toksokaralar, insan vücudundaki metabolik süreçleri bozar ve böylece onu önemli eser elementlerden, minerallerden ve vitaminlerden mahrum bırakır. Bu bağışıklık sistemini boşaltır, şiddetli tepki vermeye başlar. Sonuç olarak deri döküntüleri, nefes darlığı, mide ve bağırsakların işleyişinde anormallikler ortaya çıkar.

Parazitik bir alerjinin ortaya çıkmasının bir başka nedeni de solucanların atık ürünlerinin toksik etkisidir. Zararlı maddeler insan lenf ve kanını zehirler.

Ek olarak, parazitlerin bağırsak mikroflorası üzerinde yıkıcı bir etkisi vardır. Bu sürecin bir sonucu olarak, patojenik mikroorganizmalar keskin bir şekilde büyümeye başlar ve bu da vücudun dışkı bozuklukları, enflamatuar süreçler, şişkinlik şeklinde reaksiyonuna yol açar.

vücutta parazit varlığında karın ağrısı

Helmintik istilaların gelişmesiyle ilişkili olumsuz süreçler, savunma sisteminin çalışmasında rahatsızlıklara neden olur ve bağışıklık yetmezliğine yakın bir durum olan yabancı antijenlere duyarlılığını arttırır. Patolojik değişikliklerin bir sonucu olarak, bir kişinin helmintik istilalarla ilişkilendirmediği tehlikeli hastalıklar gelişir ve uzun süre hastalığın ana nedenini başlatan yanlış ilaçlarla tedavi edilir.

Hastalığın belirtileri ve seyri

Solucanlar ve alerji ilişkisinden devam edersek, vücudun parazitlere olumsuz reaksiyonunun semptomları tipik alerjik belirtilere benzer. Genellikle cilt ve sindirim sistemi ve bazen de solunum sistemi en çok etkilenir.

Solucanlara alerjinin ana belirtileri:

 • ürtiker, egzama, dermatit şeklinde çeşitli lokalizasyonda deri döküntüleri;
 • bronşların lümeninde azalma, bronkospazm, astım gelişimi;
 • şiddetli kaşıntı, ciltte kızarıklık, kabarcıklanma ve şişme;
 • şiddetli öksürük, ateş, ateş;
 • burun akıntısı, göz kapaklarının şişmesi, dudaklar, ciltte sarılık.

Önemli!Ascaris ve ekinokokun faset aşaması anafilaktik şoka neden olabilir. Her şey parazitlerin sayısına ve iç organlardaki yaygınlığına bağlıdır.

Çocuklarda şiddetli alerjik reaksiyonlara lamblia neden olur. Egzama, atopik dermatit gelişimini tetiklerler. Çocuğun cildi cerahatli sivilce veya sert plaklarla kaplanır. Bu tür belirtiler fotoğrafta açıkça görülüyor.

parazitlerin neden olduğu yüzdeki kızarıklık

Erken dönemdeki semptomlar neredeyse görünmezdir. Helmintik istilaların yoğun gelişimi ile yoğunlaşırlar. Yavaş yavaş bağışıklık azalır, enfekte çocukların ve yetişkinlerin soğuk algınlığı daha olasıdır, sürekli halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık ve bağırsak rahatsızlıkları vardır.

İnsanlar bu tür belirtileri nadiren solucanlarla ilişkilendirir ve hemen bir doktora danışmazlar. Bu durumda hastalık ağırlaşır ve durum kötüleşir.

Tedavi yöntemleri

Alerjik belirtilerden kurtulmak için, oluşumlarının kaynağını ortadan kaldırmanız gerekir. Tedavi öncelikle parazitlerin, yumurtalarının ve larvalarının yok edilmesine yönelik olmalıdır. Ayrıca doktor, ölü helmintlerin toksik bozunma ürünlerini vücuttan uzaklaştırmak için ilaçları seçer.

Eczane ilaç tedavisi

İlaç, kür olarak veya tek doz olarak verilebilir. Yöntem ve dozaj doktor tarafından seçilir.

Tedavi, temizlik lavmanlarıyla desteklenmelidir. Bu, ölü helmintleri, yumurtalarını ve atık ürünlerini insan vücudundan hızla uzaklaştırmaya yardımcı olacak ve böylece zehirlenmeyi azaltacaktır. İşlemler en iyi şekilde ilacı aldıktan 12-14 saat sonra gerçekleştirilir.

parazitleri gidermek için lavman temizliği

Halk ilaçları

Entegre bir yaklaşımı varsa tedavi daha etkilidir. Geleneksel tedavinin halk ilaçları ile desteklenmesi tavsiye edilir. Önemli olan, kullanmadan önce bir uzmana danışmaktır.

Ceviz yaprağı kaynatma

Taze hammaddeler (300 g), 1 litre su dökün ve 25–35 dakika pişirin. Sıvıyı süzün ve bir hafta boyunca sabah ve akşam 0, 5 su bardağı alın.

parazitleri gidermek için ceviz yaprakları

Solucan otu ve pelin infüzyonu

Eşit bitki parçalarını (her biri 50 g) bir litrelik kavanoza koyun ve 750 ml kaynar su dökün. İnfüzyonu süzün, yemeklerden önce günde iki kez 200 ml kullanın.

parazitleri gidermek için solucan otu

Sarımsak sütü lavmanları

Bir baş sarımsağı 250 ml sütte yumuşayana kadar kaynatın. Et suyunu tülbentten geçirin ve işleme başlayın. Dozaj: Yetişkinler için 200 ml, çocuklar için 25 ila 50 ml (çocuğun yaşına bağlı olarak). Tedavi süresi 5 prosedürdür.

vücuttan parazitleri çıkarmak için sarımsak

Temizleyici soda lavmanları

30 gr sodayı 2 litre suda (22-25 derece) seyreltin. Antelmintik bir ilaç aldıktan 10-12 saat sonra lavman yapın.

Helmintlere karşı mücadelede halk ilaçları, ana tedavi ile birlikte kullanılırlarsa etkilidir.

parazitleri vücuttan uzaklaştırmak için soda

Parazitlerin önlenmesi

Helmintlerin alerjik belirtilerle ilişkilendirilebileceği gerçeğine dayanarak, onların vücuda girmesini önlemeye çalışmanız gerekir.

 1. Hijyen kurallarına uygunluk. Parazit istilasının çoğu, tam olarak kirli ellerle meydana gelir (özellikle çocuklarda).
 2. Yiyeceklerin dikkatli kullanılması. Et ve balığın iyice kızartılması, kaynatılması veya tuzlanması gerekir. Sebze ve meyveleri bol su altında iyice durulayın.
 3. Evcil hayvan beslemek. Evde kediler veya köpekler yaşıyorsa, durumlarını (zamanında solma, aşılama), tepsilerinin ve besleme kaplarının hijyenini izlemeniz gerekir.

Bu kurallara bağlı kalarak, kendinizi ve aile üyelerinizi helmintlerle tehlikeli enfeksiyonlardan koruyabilirsiniz.

Bazı solucan türleri gerçekten de ürtiker, dermatit, egzama şeklinde alerjik belirtilere neden olabilir. Ağır vakalarda astım, Quincke'nin ödemi, anafilaktik şok gelişebilir. Bu nedenle, bağışıklıkta gözle görülür bir azalma (sık soğuk algınlığı, yorgunluk, iştahsızlık, ilgisizlik ve sinirlilik) ile derhal bir doktora danışmanız önerilir. Alerjinin kaynağı ne kadar erken belirlenirse, hastalık tedaviye o kadar iyi yanıt verir.